25.04.2016 14:20

Wyprodukowano milion Mazd MX-5

To roadster, który został w 2016 ogłoszony najlepszym samochodem roku. Nagrodzono go również za najlepszy design. Prym wiedzie także pod względem bezpieczeństwa przy zderzeniu z pieszym. Czym jeszcze może się pochwalić MX-5?

Wyprodukowano milion Mazd MX-5
foto: materiały prasowe

Między innymi rekordem Guinnessa w największej liczbie wyprodukowanych roadsterów na świecie. Jednak Mazda nie spoczęła na laurach i podnosi tę poprzeczkę z dnia na dzień. Właśnie wyjechał z fabryki Ujina Plant No. 1 w Hiroshimie milionowy egzemplarz. Zatem kolejny kamień milowy w historii tego modelu został osiągnięty. Obecną generację Mazdy określa się znakiem ND, podczas gdy wcześniej produkowane egzemplarze nazywały się – NC, NB i NA. Milionowy egzemplarz wyjechał z taśmy produkcyjnej 27 lat po tym, jak rozpoczęto seryjne wytwarzanie ikonicznego roadstera.

Dyrektor generalny Mazda Motor Corporation Representative – Masamichi Kogai – zdradził co było kluczem do sukcesu tego modelu:

"

Udaje nam się sprzedawać tak dużo MX-5 dzięki wspierającym nas fanom. Mazda powstała w Hiroshimie 96 lat temu i wkrótce będziemy obchodzić jej stulecie. Mamy zamiar wciąż oferować klientom przyjemność z prowadzenia roadstera, który jest jednym z symboli i znaków rozpoznawczych naszej marki. Mazda chce tworzyć wyjątkową więź ze swoim klientem, stając się przy tym jednym i jedynym wyborem, na który konsumenci będą chcieli się w przyszłości zdecydować. "

W celu uczczenia tego wiekopomnego wydarzenia, Mazda ma zamiar przywieźć historyczny model na Festwial Prędkości w Goodwood. Pojawią się tam również dwie wyjątkowe odmiany koncepcyjne – Speedster i Spyder – które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w Europie.

MX-5 2

MX-5 znana jest przede wszystkim ze swojej lekkiej konstrukcji oraz świetnych właściwości jezdnych. W końcu nic na nie tak dobrze nie wpływa jak właśnie skromna masa własna. Samochód nastawiony jest przede wszystkim na frajdę z jazdy, której może towarzyszyć wiatr we włosach. W najnowszej generacji Mazda wyróżnia się bardzo odważną i agresywną stylistyką.

Japoński roadster mierzy 3915 mm długości, 1735 mm szerokości i 1225 mm wysokości przy rozstawie osi 2310 mm. Jego masa własna oscyluje wokół 1050 kg. MX-5 dostępna jest z dwoma silnikami do wyboru – 1.5 o mocy 131 KM i 150 Nm maksymalnego momentu obrotowego lub 2.0 legitymującego się 160 KM i 200 Nm. Z tym pierwszym jest w stanie rozpędzić się do 100 km/h w 8,3 s, a z drugim – w czasie o sekundę krótszym. Za to prędkość maksymalna według danych producenta to adekwatnie – 204 lub 214 km/h.

MX-5 3

W Polsce MX-5 kosztuje od 89 900 zł za odmianę ze słabszym silnikiem. Za mocniejszego roadstera trzeba wyłożyć 96 900 zł. Do wyboru klientów jest 7 kolorów nadwozia – czerwony, niebieski, szary, czarny i trzy odcienie bieli. Dopełnieniem gamy ma być wersja RF z twardym dachem.

Tagi: #Mazda #News