05.01.2017 10:38

Z rokiem 2017 paliwa zaczynają tanieć

W pierwszym tygodniu 2017 roku benzyna i olej napędowy tanieją 2 gr/l, a autogaz 1 gr/l w zestawieniu z notowaniami z 28 grudnia sporządzonymi na podstawie monitoringu prowadzonego przez biuro Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Z rokiem 2017 paliwa zaczynają tanieć
foto: materiały prasowe

Na nieco tańszym paliwie skorzystają wszyscy kierowcy w kraju nad Wisłą, a przede wszystkim stan ich kont bankowych i portfeli. To szczególnie dobra informacja, zważywszy na długi weekend w związku ze świętem Trzech Króli. Największe obniżki wprowadziła grupa LOTOS – 95-oktanowa benzyna z rafinerii gdańskiej notuje -13 zł/m3, pb98 -16 zł/m3, a olej napędowy -6 zł/m3.

Jak podaje Polska Izba Paliw Płynnych, zmiany na polskim rynku paliwowym są odzwierciedleniem wydarzeń światowych, a tam – mimo wciąż istotnej nadpodaży ropy naftowej i jej przetworów – utrzymuje się trend wzrostowy. Przy czym PIPP jako istotniejsze wskazuje notowania paliw gotowych na giełdzie.

Najtańszy olej napędowy znajdziemy na stacjach w województwie śląskim – 4,60 zł, najdroższy zaś w zachodniopomorskim (4,72 zł). Analogicznie sytuacja wygląda z benzyną, za którą w obrębie tego pierwszego województwa zapłacimy najmniej, bo średnio 4,66 zł/l, a na terenie drugiego, najwięcej – 4,87 zł/l. Nieco inaczej sytuacja wygląda z autogazem – po najkorzystniejszej cenie dostaniemy w województwie podlaskim (2,22 zł/l), podczas gdy o 10 gr więcej za każdy litr przyjdzie nam zapłacić w zachodniopomorskim.

Warto także przypomnieć, że 10 kwietnia 2015 roku litr 95 kosztował 4,67 zł, oleju napędowego 4,60 zł, a autogazu – 1,98 zł.

Planując podróż warto także pamiętać o pewnych prawidłach – za regułę należy przyjąć, że w weekendy ceny są nieco niższe. Teoretycznie więc, najlepiej jest tankować pojazd w sobotę lub niedzielę rano, co powinno przełożyć się na oszczędność kilku groszy na każdym litrze.

Tagi: News