22.05.2017 10:09

Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? To niezgodne z konstytucją

Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest to niezgodne z ustawą zasadniczą. Jeśli projekt poprawek przejdzie głosowanie w Senacie, zmiany wejdą w okresie 14 dni.

Zabrali Ci prawo jazdy za przekroczenie prędkości? To niezgodne z konstytucją
foto: LUKASZ SOLSKI/ East News

Według przepisów ruchu drogowego kierowca, który przekroczył w terenie zabudowanym prędkość o 50 km/h, może stracić prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Okazuje się jednak, że Trybunał Konstytucyjny uznał ten punkt prawa za niezgodny z ustawą zasadniczą. Wtórują mu senatorowie, którzy już zapowiedzieli pracę nad zmianami.

Zmiana w przepisach ma dotyczyć Artykułu 135, w którym mowa, że:

"

Art.135

1. Policjant: (…)
1a) zatrzyma prawo jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na:
a) kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub
b) przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (pozwoleniu czasowym) (…) "

Projekt poprawek do tego zapisu zgłosiła grupa senatorów na czele z Markiem Borowskim. Ich głównym postulatem jest zmiana aby kierowcy, którzy zostają zatrzymani za przekroczenie prędkości o 50km/h w terenie zabudowanym, nie tracili prawa jazdy.

Okazuje się, że według Trybunału Konstytucyjnego istnieją powody, w których kierowca, może złamać ten przepis prawa. Do sytuacji nadzwyczajnych, które nie podlegają pod Artykuł 135 przepisów ruchu drogowego są:

  • transport chorego
  • sytuacja związana z zagrożeniem życia
  • rodząca kobieta

Tylko w tych przypadkach będzie można uniknąć kary za przekroczenie prędkości. Równolegle złożony zostanie projekt poprawki mówiący o tym aby w sytuacjach zagrożenia życia można było przewozić większa liczbę pasażerów niż dozwolona jest w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Jeżeli poprawki zostaną przyjęte, zmian w przepisach możemy się spodziewać do 14 dni od ich ogłoszenia.

Aleksandra Kopka
Tagi: przepisy ruchu drogowego policja prawo jazdy Trybunał Konstytucyjny