11.10.2018 15:01

Znaleziono najstarsze zwłoki dziecka w Polsce. Zostało zjedzone przez wielkiego ptaka

Według informacji udostępnionych przez naukowców, neandertalskie dziecko zostało zjedzone przez wielkiego ptaka, który zamieszkiwał Europę tysiące lat temu.

Znaleziono najstarsze zwłoki dziecka w Polsce. Zostało zjedzone przez wielkiego ptaka
foto: Erich Lessing / Album/EAST NEWS

W Jaskini Ciemna znalezione dwie małe kości, pochodzące z ciała dziecka Neandertalczyka. Przyjęto, że są to najstarsze pozostałości znalezione w Polsce. Mimo, że zostały znalezione kilka lat temu, to dopiero teraz okazało się, że należały do człowieka (wcześniej sądzono, że to kości zwierząt, ponieważ znaleziono je w towarzystwie rozmaitych różnych gatunków). Oprócz tego skrywają mroczny sekret - osobnik, do którego należały te kości, został zjedzony przez wielkiego ptaka.

Dwie małe kostki mają około centymetra długości i pochodzą z rąk. Naukowcy Anita Szczepanek z Uniwersytetu Jagielońskiego oraz Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtońskiego oszacowali, że osobnik miał 5-7 lat i był Neandertalczykiem. Ustalili, że pozostałości mają około 115 tysięcy lat. Głębsza analiza pokazała, że znaleziska były pokryte wieloma małymi dziurkami. Okazało się, że był to bardzo ważny szczegół.

Najstarsze pozostałości po człowieku w Polsce

Profesor Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznał w oświadczeniu, że coś takiego mogło spowodować przebywanie w przewodzie pokarmowym wielkiego ptaka:

"

Analizy pokazały, że jest to skutek przejścia przez przewód pokarmowy wielkiego ptaka. To pierwszy taki przypadek pochodzący z Epoki Lodowcowej. "

Naukowcy wierzą, że ptaszysko zaatakowało neandertalskie dziecko i zjadło tylko części jego ciała lub pożywiło się osobnikiem po jego śmierci. Niestety, kości są w tak złym stanie, że analiza DNA jest niemożliwa.

Poprzednimi najstarszymi szczątkami znalezionymi w Polsce były 3 neandertalskie zęby trzonowe, które liczyły sobie około 52 tysięcy lat. Jeśli chodzi zaś o świat, to w czerwcu 2018 roku odnaleziono w Hiszpanii kości, które mogą mieć ponad 800 tysięcy lat.

Szczątki Neandertalczyków w Polsce

Kości neandertalskiego dziecka odnaleziono w Jaskini Ciemna, około 3 metrów pod ziemią. Obok nich znaleziono narzędzia oraz kości zwierząt. Nie wiemy, czy homo neandertalis zamieszkiwali jaskinię, czy traktowali ją raczej tylko jako schronienie w czasie ekstremalnych warunków pogodowych.

Kamil Kacperski
Tagi: News