04.01.2016 10:51

Jak eksploatować auto zimą?

Szczególnie w okresie zimowym nasze samochody są narażone na różnorakie problemy. Jak zatem przygotować auto do tego najbardziej srogiego okresu?

Jak eksploatować auto zimą?
foto: materiały prasowe

Jak zawsze lepiej przeciwdziałać problemom, niż czekać aż się one pojawią lub nagromadzą. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy może zaoszczędzić nam sporo czasu i pieniędzy. Poza tym należy pamiętać, że dobra kondycja samochodu bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Warto zawsze dokładnie odśnieżać samochód, nie tylko same szyby i klosze lamp. W tych ostatnich trzeba sprawdzić żarówki i w razie potrzeby wymienić przepalone na nowe. Daremnym wydatkiem może się okazać zakup ksenonowych żarówek nieznanych marek. Dobrze też zadbać o właściwe ustawienie świateł, odwiedzając diagnostę. Pamiętajmy także o nie nadużywaniu świateł przeciwmgielnych.

Akumulator

Jednym z tych elementów, które najczęściej zawodzą zimą, jest akumulator. Ryzyko jego rozładowania wzrasta jeśli korzystamy z auta na krótkich dystansach. W niskiej temperaturze obniża się jego pojemność, nawet do 60% wartości nominalnej, a w wysokiej wzrasta nawet o 20%. Zanim jednak zdecydujemy się na jego wymianę, możemy spróbować go naładować.

Wpierw należy odłączyć biegun ujemny, następnie dodatni – przy podłączaniu trzeba postępować na odwrót. Właściwe natężenie prądu wynosi 1/10 pojemności akumulatora, czyli 5A przy 50 Ah. Niekiedy winę za jego słabe naładowanie ponosi układ ładowania, co można sprawdzić samodzielnie – wystarczy przy pracującym silniku zmierzyć napięcie na zaciskach akumulatora. Jeśli jest niższe niż 14 V lub wyższe niż 14,5 V to oznacza, że najprawdopodobniej naprawy wymaga alternator, świecie lub kable zapłonowe.

Opony

Wymiana opon to także okazja do ich wyważenia oraz sprawdzenia ciśnienia – ta ostatnia czynność powinna odbywać się w cyklu comiesięcznym. Warto również zainteresować się stanem koła zapasowego oraz na wszelki wypadek uzbroić się w zestaw łańcuchów – ich pomoc może być wręcz nieoceniona w zmaganiach z nawierzchnią pokrytą lodem. Przy zakupie opon należy pamiętać, że na nich nie powinno się oszczędzać. W końcu to jedyny element samochodu, który ma styczność z nawierzchnią.

Pasek klinowy

Zdecydowana większość aut wykorzystuje automatyczny napinacz paska klinowego, który czasem się zacina. Mimo to, warto sprawdzić stan paska – nie powinien on być popękany. W razie konieczności należy go wymienić.

Płyn chłodniczy

Warto sprawdzić temperaturę zamarzania płynu i w razie potrzeby wymienić go na nowy lub obniżyć temperaturę krzepnięcia, dolewając koncentrat chłodniczy. Zamarznięcie czynnika chłodzącego może doprowadzić do pęknięć chłodnicy, a nawet bloku silnika. Uzupełniając płyn, należy poczekać na ostygnięcie silnika. Możliwe jest także sprawdzenie kondycji płynu do chłodnic, wykorzystując odpowiedni tester.

Hamulce

Skutecznie działający układ hamulcowy w samochodzie znacząco podnosi bezpieczeństwo podróży. W końcu w krytycznej sytuacji gwarantuje on bezpieczne zatrzymanie auta. Ważne jest, by sprawdzić rozkład siły hamowania na poszczególnych kołach i osiach. Należy także zbadać stan płynu hamulcowego, zacisków oraz działanie hamulca ręcznego. Niemniej istotne jest również kontrolowanie kondycji przewodów – przez mróz, wilgoć i sól mogą one korodować, a ich przerwanie może skutkować w nagłym defekcie układu hamulcowego.

Należy także pamiętać, że raz na jakiś czas warto odwiedzać myjnie bezdotykowe żeby opłukać auto z mieszanki solnej wysypywanej na drogi lub zainwestować w zabezpieczenie antykorozyjne. W bagażniku z kolei na wszelki wypadek powinniśmy mieć linkę holowniczą i przewody rozruchowe. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się one przydać.

Tagi: #Porady