11.04.2016 13:28

Zadbaj o układ klimatyzacji na wiosnę

Jednym z ważniejszych elementów często podstawowego wyposażenia współczesnych samochodów jest klimatyzacja, która nie tylko znacząco wpływa na komfort podróży, ale także na bezpieczeństwo.

Zadbaj o układ klimatyzacji na wiosnę
foto: materiały prasowe

W końcu jeśli mamy do czynienia ze zbyt wysoką temperaturą we wnętrzu pojazdu, ciężej jest utrzymać odpowiedni poziom koncentracji. Z kolei w zimie klimatyzacja nie tylko zapewnia optymalną temperaturę, ale także pomaga usunąć z szyb pogarszające widoczność oblodzenie. Jednak dla poprawnego działania układu należy o niego odpowiednio zadbać. Jeśli w tej sferze nie dopniemy swego, możemy być narażeni na wydobywające się nieprzyjemne zapachy lub odczujemy skutki słabszej efektywności.

Ważne jest, by przeprowadzać systematyczne przeglądy. W końcu działanie układu klimatyzacji prowadzi do skraplania się pary wodnej, przez co powstają grzyby i drobnoustroje. Nie dość, że są one źródłem nieprzyjemnych zapachów, to jeszcze mogą wywołać objawy alergii. Dlatego też o stan filtrów powietrza i układu klimatyzacji warto zadbać również jesienią.

Podczas rutynowego przeglądu sprawdzane są między innymi filtr przeciwpyłkowy, stan i naciąg paska napędu sprężarki, skuteczność działania klimatyzacji, ciśnienie układu oraz temperatura nawiewu. Możliwe jest także przeprowadzenie dezynfekcji, uzupełnienie oleju w sprężarce, wymiana czynnika chłodzącego. Ta ostatnia czynność powinna być przeprowadzana co najmniej raz w roku. Ponadto istotne jest skontrolowanie szczelności układu.

Eksperci również przypominają o tym, żeby korzystać z klimatyzacji przez cały rok, a nie wyłącznie w cieplejszym okresie. Nieużywany przez dłuższy czas system jest bardziej podatny na różnego rodzaju awarie. Zaleca się włączanie układu co najmniej raz w tygodniu na około 10 minut w celu sprawdzenia jego działania.

Niezwykle istotna jest także wymiana filtra przeciwpyłkowego, który pełni bardzo ważną funkcję – to właśnie dzięki niemu powietrze wewnątrz samochodu jest czyste i pozbawione bakterii, kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń. Przy okazji tej czynności powinny zostać osuszone i zdezynfekowane kanały wentylacyjne. Takie działania zaleca się wykonywać mniej więcej raz na pół roku lub po przejechaniu od 10 000 do 15 000 kilometrów. Z kolei sam wkład osuszający powinno się wymieniać po pokonaniu dystansu od 50 000 do 100 000 kilometrów lub po 4 latach.

W poważniejszych przypadkach niezbędne może się okazać oczyszczenie wnętrza auta przy wykorzystaniu na przykład ozonatora. Alternatywnie można skorzystać z nowoczesnej metody ultradźwiękowej, która skutecznie rozprawia się ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami. Jednak jeśli nie mamy czasu na wizytę w warsztacie, możemy zdecydować się na półśrodek, czyli na zakup środka oczyszczającego klimatyzację, który ma za zadanie dokonać dezynfekcji układu. Takie specjalne preparaty stosuje się doraźnie do kratek klimatyzacji w momencie, kiedy wyczuwane są nieprzyjemne zapachy. Za pomocą dołączonej rurki środek rozpyla się bezpośrednio w kanałach powietrznych. 

Główny mechanik w warsztacie samochodowym Rafmarmoto.pl w rozmowie z Antyradio.pl wspomniał jaką funkcję pełni klimatyzacja:

"

Klimatyzacja jest odpowiedzialna za proces wymiany powietrza w aucie, co ma na celu utrzymywanie pożądanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniając przy tym przyjemną i komfortową podróż. Nawet jeśli nie odnotujemy jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu układu, to i tak powinniśmy się wybrać na rutynową kontrolę do warsztatu. Podczas przeglądu klimatyzacji profesjonalne warsztaty oferują sprawdzenie szczelności układu – ciśnieniowe, podciśnieniowe, barwnikiem UV lub azotem – wymianę uszczelek, parowników i filtrów klimatyzacyjnych, kondensorów skraplaczy, naprawę chłodnic, wentylatorów, instalacji elektrycznej, urządzeń i paneli sterujących klimatyzacją, wymianę filtrów pyłkowych, czynnika chłodzącego oraz dezynfekcję chemiczną. "

Warto zatem udać się do odpowiedniego warsztatu szczególnie w momencie, kiedy zobaczymy, że układ klimatyzacji nie zapewnia wystarczająco zimnego powietrza, siła nawiewu jest słaba, do tego wydobywają się nieprzyjemne zapachy i parują szyby. Nawet jeśli nie nastąpi żaden z powyższych objawów, wciąż należy przynajmniej raz do roku poddać klimatyzację przeglądowi. Coroczne kontrole pozwalają uniknąć wystąpienia poważniejszych problemów.

Jak korzystać z klimatyzacji?

Co ciekawe, używanie klimatyzacji może być także jedną z przyczyn zwiększających podatność organizmu człowieka na choroby, dlatego też warto wiedzieć jak z niej korzystać tak, aby uniknąć powikłań zdrowotnych. W lecie, przed ruszeniem warto pootwierać drzwi w celu przewietrzenia nagrzanego powietrza. Przez pierwszych parę minut dodatkowo pomogą pootwierane okna. W międzyczasie klimatyzację należy ustawić na najniższą temperaturę, najsilniejszy nawiew przy włączonym obiegu zamkniętym.

Kiedy odczujemy powiew chłodnego powietrza, należy zamknąć szyby i wyłączyć obieg zamknięty, odpowiednio dostosowując temperaturę – nie powinniśmy jednak przesadzać z mocnym obniżaniem temperatury (optymalna to około 20-22 stopnie). Najlepiej żeby kierunek nawiewu nie był ustawiony wprost na pasażerów. Z kolei jeszcze w trakcie jazdy dobrze jest wyłączyć klimatyzację, co sprawi, że parownik się osuszy. Co więcej, sama temperatura wewnątrz nieco wyrówna się z tą na zewnątrz, dzięki czemu wychodząc z auta nie doznamy szoku termicznego.

W letnie upały nie do przecenienia są wentylowane fotele – w końcu człowiek najbardziej się poci w miejscu, w którym jego ciało styka się z materiałem, jednocześnie go dodatkowo nagrzewając.

Tagi: #Porady