18.01.2017 09:07

Będą obowiązkowe badania spalin w autach?

Padła kolejna propozycja zmian mających przyczynić się do redukcji smogu, zaproponowana przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.

Będą obowiązkowe badania spalin w autach?
foto: materiały prasowe

Jedną z rekomendacji KERM jest wprowadzenie obowiązku dokumentowania jakości spalin przez stacje kontroli pojazdów oraz wymóg badania spalin w trakcie kontroli drogowej. Dodatkowo rozważane jest wykorzystanie mechanizmów podatkowych zachęcających ludzi do zakupu samochodów niskoemisyjnych. Spodziewać się można niższych stawek akcyzy dla aut hybrydowych i zwolnienie z podatku akcyzowego pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi.

„Kropką nad i” mają być specjalne strefy w miastach, do których wjechać mogłyby wyłącznie auta spełniające ściśle określone normy emisji, mieszkańcy oraz pojazdy specjalne. O ich wprowadzeniu ostatecznie zadecydować mogłyby władze miast, w których liczba mieszkańców przekracza 200 000.

Z raportu Climate Action Tracker wynika, że konieczne jest bezzwłoczne działanie w celu poprawy jakości powietrza, zważywszy na cele uzgodnione przez światowych liderów podczas wiecu w Paryżu w 2015. Zdaniem CAT, do 2035 roku definitywnie trzeba zakończyć produkcję samochodów z silnikami spalinowymi. Z kolei do 2050 połowa wszystkich samochodów powinna korzystać z napędów elektrycznych lub wodorowych.

Największe ambicje spośród krajów europejskich mają Holandia i Norwegia. Władze obu państw zapowiedziały zakaz sprzedaży aut z jednostkami spalinowymi do 2025 roku. Na bardzo dobrej drodze są Skandynawowie – w 2015 roku spośród wszystkich zarejestrowanych nowych samochodów aż 23% stanowiły w pełni elektryczne pojazdy.

Sukces zwiastują również badania przeprowadzone przez firmę Censuswide na życzenie Go Ultra Low, które wykazały, że nastolatkowie w wieku od 14 do 17 lat planują jako swój pierwszy samochód nabyć pojazd napędzany energią elektryczną. Wykazano, że 81% 14-latków chce posiadać auto elektryczne. Ten procent nieco maleje wraz ze wzrostem wieku ankietowanych, ale wciąż pozostaje powyżej 50%. W międzyczasie Toyota ogłosiła, że ma w planach zmniejszenie emisji CO2 wytwarzanych przez siebie aut aż o 90% do 2050 roku.

Tagi: #Przepisy