21.12.2016 10:12

Czy za niezmienione opony grozi mandat?

W wielu państwach Europy obowiązuje nakaz korzystania z opon zimowych, najczęściej w okresie od 1 listopada lub 1 grudnia. Jak to wygląda w Polsce?

Czy za niezmienione opony grozi mandat?
foto: materiały prasowe

Według przepisów regulujących kwestie ogumienia, przez cały rok możemy jeździć na jakichkolwiek oponach, byle ich bieżnik miał co najmniej 1,6 mm grubości, co jest równoznaczne z tym, że niekoniecznie muszą to być zimówki nawet w umownym okresie od listopada lub grudnia do marca lub kwietnia. Jedynie z mandatem karnym musimy się liczyć w momencie niedostosowania się do wspomnianego przepisu – grozi nam uszczuplenie portfela o zawartość 500 zł, a nawet utrata dowodu rejestracyjnego.

Jednak w tym konkretnym przypadku należy się kierować przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. A ten nakazuje nie tylko wymianę opon na zimowe, ale także zakup porządnego ogumienia renomowanej marki. W myśl zasady, że jedynym elementem samochodu mającym styczność z nawierzchnią są właśnie opony. Od nich zależy bardzo dużo. Można w ciemno obstawiać, że na krętym torze pokrytym sporą warstwą lodu szybszy byłby nawet Fiat Cinquecento wyposażony w opony z kolcami, niż np. Subaru WRX STI z ogumieniem typu slick.

Szczególnie docenimy zbawienny wpływ porządnym opon zimowych przy niesprzyjających warunkach pogodowych w momencie wystąpienia nagłej sytuacji drogowej. To właśnie od nich może zależeć to, czy uda nam się utrzymać na pożądanym torze jazdy, unikając potencjalnie niebezpiecznej kolizji.

Ponadto do serca należy wziąć sobie wskazania ekspertów, zdaniem których ogumienie zimowe jest nawet 50% mniej skuteczne przy bieżniku o grubości od 2 do 2,5 mm mniejszym od standardowych 9 mm. Co więcej, do wyobraźni przemawiają przede wszystkim obrazy uwiecznione na filmie opracowanym przez specjalistów z Tire Rack. Przeprowadzili oni testy na boisku hokejowym z udziałem 3 egzemplarzy BMW serii 3 E90. Każdy z nich został wyposażony w różnego rodzaju ogumienie, w tym opony letnie, całoroczne i zimowe. Różnice okazały się wręcz monstrualne.

Nie ma zatem co się dziwić, że w wielu państwach europejskich kwestię korzystania z opon zimowych regulują przepisy.

Tagi: #Duperele