26.04.2017 11:13

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego gdy skończą się miejsca na pieczątki?

Co się dzieje gdy skończy Ci się miejsce na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym? Idziesz i go wymieniasz? Może nie będziesz musiał.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego gdy skończą się miejsca na pieczątki?
foto: Piotr Mecik/East News

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów o rejestracji i oznaczaniu samochodów. O wprowadzaniu konieczności opłaty z góry, za przegląd okresowy auta już pisaliśmy. Obecnie Ministerstwo pracuje nad kolejną zmianą.

Dotyczyć ma ona samych dowodów rejestracyjnych auta. A konkretnie przypadków gdy skończy się w nim miejsce na nowe pieczątki stacji diagnostycznej. Obecnie dowód rejestracyjny auta, w którym zapełnione zostały wszystkie 6 pozycji na pieczątki, trzeba wymieniać.

Zmiany w przepisać mają pozwolić na korzystanie z samochodu tylko z zaświadczeniem pozytywnego wyniku kontroli okresowej. Nie zwalnia to kierowców z posiadania dowodu rejestracyjnego, jednakże ma na celu nie wymuszanie na nich konieczności wizyty w urzędzie.

Jest to kolejna zmiana po ujednoliceniu tablic rejestracyjnych, oraz uiszczania opłat za przegląd techniczny, jaka ma przysłużyć się kierowcom. Do końca 2017 roku, Ministerstwo Cyfryzacji planuje wprowadzić usługę cyfrowego prawa jazda oraz dowodu rejestracyjnego. Dla kierowców będzie oznaczało to możliwość jazdy bez posiadania przy sobie wymaganych dokumentów. Wszystkie będą dostępne online w razie kontroli policji. 

Aleksandra Kopka
Tagi: #dowód rejestracyjny #przegląd samochodu