16.11.2016 10:33

Nowy projekt – nawet 560 000 zł za akcyzę

Zmiany zakładają, że za sprowadzone z zagranicy auto wyprodukowane przed 2014 rokiem i wyposażone w silnik o pojemności przekraczającej 4 litry, zapłacimy 560 000 zł podatku.

Nowy projekt – nawet 560 000 zł za akcyzę
foto: materiały prasowe

Pod koniec października 2016 roku, minister finansów – Wiesław Jasiński – zapowiedział, że resort szykuje zmiany w akcyzie od samochodów. Nowe normy miałyby wejść w życie z pierwszym dniem 2017 roku. Pierwotny projekt zakładał, że podstawą opodatkowania będą wiek auta i pojemność silnika. Założenie było takie, by stawki dla starszych pojazdów małolitrażowych były podobne względem obecnie obowiązujących. Zaoszczędzić miałyby osoby zainteresowane zakupem nowszych pojazdów.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podało do wiadomości, że w 2015 roku w kraju nad Wisłą zarejestrowano 1 144 962 pojazdy osobowe. Spośród nich blisko 60% było napędzanych silnikami o pojemności od 1,5 do 2 litrów, a 21% z nich spełniało normę emisji spalin Euro 5. Najbardziej alarmująca dla zwykłego zjadacza chleba była informacja o tym, że wprowadzone zmiany miałyby pozytywnie wpłynąć na budżet państwa przy założeniu rejestracji podobnej liczby aut, co w 2016. Ukazały się pierwsze konkrety, które nie tylko wzbudzają niepokój, ale mogą wręcz zasiać grozę.

Zaproponowane stawki są co najmniej… zaporowe. Wiele osób chcąc sprowadzić upatrzony przez siebie samochód, musiałoby liczyć się z dodatkowym wydatkiem w wysokości od około 10 000 do 20 000 zł. Za auto wyprodukowane po 2016 roku, napędzane silnikiem o pojemności ponad 3999 cm3, należałoby uiścić opłatę za akcyzę w wysokości… „skromnych” 120 000 zł.

xd

W ramach nowej propozycji, wprowadzony miałby zostać współczynnik deprecjacji, zależny od daty produkcji auta. Im starszy pojazd, tym wyższy współczynnik. Na jego podstawie stawka miałaby zostać nieznacznie zmniejszona.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, przedstawiony Senatorom dokument w związku z posiedzeniem połączonych Komisji Senackich 15 listopada jest materiałem poglądowym mającym na celu pokazanie proponowanego mechanizmu obliczania wysokości akcyzy na pojazdy z wykorzystaniem wskaźnika deprecjacji. Podane stawki są tylko przykładowe.

Obecnie obowiązują dwie stawki akcyzy, uwzględniające wyłącznie pojemność silnika oraz wartość samochodu. Pierwsza z nich wynosi 3,1% i objęte są nim pojazdy z jednostkami poniżej 2 litrów pojemności. Powyżej tej wartości, musimy liczyć się z akcyzą w wysokości 18,6%.

Tagi: #Przepisy