17.02.2016 15:43

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy kategorii AM

Przygotowano nowy projekt zmian w rozporządzeniu dotyczącym egzaminów na prawo jazdy kategorii AM, które uprawnia do poruszania się po drogach skuterami i motorowerami osoby w wieku do 14 lat.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy kategorii AM
foto: materiały prasowe

Od 19 stycznia 2013 roku taki egzamin przeprowadzany był w WORD-ach, czyli Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Zastąpił on wówczas kategorię motorowerową, którą można było za darmo wyrobić poprzez uczestnictwo w egzaminach organizowanych między innymi w szkołach. Istnieje zatem możliwość, że wszystko powróci do starej formuły. Skąd te zmiany?

Podyktowane są one negatywnym skutkiem uprzednio wprowadzonych regulacji. Przez wysokie koszty egzaminów na kategorię AM – 140 zł za praktyczny i 30 zł za teoretyczny – bardzo duży odsetek nastolatków wyjeżdżał na drogi bez posiadania odpowiednich uprawnień i znajomości podstawowych zasad z zakresu ruchu drogowego.

Należy także pamiętać o tym, że przystąpienie nie jest gwarantem zdobycia uprawnień, co oznacza w niektórych przypadkach konieczność pokrywania kosztów paru egzaminów. A to tylko kropla w morzu wydatków – wcześniej trzeba liczyć się z opłaceniem szkoleń. Wisienką na torcie są koszty związane z wydaniem dokumentu.

Sam projekt ma na celu odciążenie WORD-ów oraz podniesienie bezpieczeństwa na drogach. Do łask powróci także funkcja koordynatora, którego zadaniem będzie nadzorowanie procesu szkolenia. Ostatni zapis dokumentu zakłada rozbicie na dwie części zadania egzaminu praktycznego – osobno zaliczane miałyby być jazda po łuku i slalom.

Nowy projekt zmian trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Tagi: Przepisy