23.05.2017 13:38

10 najbardziej absurdalnych przepisów ruchu drogowego

Zbliża się okres urlopów wypoczynkowych. Jak co roku będziemy zmierzać w stronę wcześniej wybranych miejsc celem zwiedzania lub odpoczynku. Zanim jednak wsiądziecie do samochodu, a GPS wyznaczy wam najkrótszą drogę sprawdźcie nasze zestawienie najbardziej absurdalnych przepisów ruchu drogowego.

10 najbardziej absurdalnych przepisów ruchu drogowego
foto: PIOTR JEDZURA/ East News

Przepisy odnośnie jazdy na słoniu, a może obowiązek sprawdzenia czy pod waszym autem nie ma dziecka? To tylko dwa przykłady absurdalnych przepisów ruchu drogowego z jakimi możecie się spotkać w różnych zakątkach świata.

Przedstawiamy wam zestawienie 10 najbardziej absurdalnych przepisów jakie udało nam się znaleźć. Niektóre szokują, inne moglibyśmy wprowadzić w Polsce ;)

1. Szwajcaria

Jeśli za kierunek swojej podróży obraliście Szwajcarię pamiętajcie o 3 zakazanych czynnościach: suszeniu prania, koszenia trawy i mycia samochodów. Ten zakaz obowiązuje tylko w niedzielę.

2. Korea Północna

Policjanci z Korei Północnej mają obowiązek zgłosić wszystkie próby wręczenia łapówek, jakie proponowali im kierowcy pojazdów. Takie przewinienie grozi tam tajemniczym zniknięciem ;)

3. Kentucky / USA

Uwaga miłośniczki jazdy samochodem w samym stroju kąpielowym. Jeśli wybieracie się do Kentucky w USA możecie to robić, ale tylko wtedy, gdy eskortuje was minimum dwóch policjantów lub posiadacie akcesoria do samoobrony.

4. Niemcy

Mniej restrykcyjne prawo jest w Niemczech. Tutaj samochód postrzegany jest jako własność prywatną, więc możecie go prowadzić nago. Jazda bez butów również jest dozwolona z wyjątkiem, gdy kierowca bierze udział w wypadku komunikacyjnym. W takim przypadku może mieć problem z firmą ubezpieczeniową.

5. Włochy

Planujecie wyjazd na wakacje z czworonogiem? Sprawdźcie przepisy odnośnie transportu zwierząt. We Włoszech obowiązkowe jest zapinanie czworonogów w pasy bezpieczeństwa, podczas gdy w Niemczech są one uznawane za „ładunek przewozowy” i musi być on chroniony przed upadkiem.

6. Chiny

Podróżowanie samochodem po Chinach wymaga nie lada cierpliwości. I nie chodzi tutaj o tłok na ulicach co o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie pojazdów. Międzynarodowe prawo jazdy w Chinach nie jest wystarczającym dokumentem. Musicie się przygotować na czasochłonny proces składania pozwoleń oraz zdania egzaminu teoretycznego z tamtejszych zasad ruchu drogowego.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jeśli marzycie o pięknych plażach i gwarancji słońca, obierzcie Zjednoczone Emiraty Arabskie za kierunek wakacji. Musicie jednak pamiętać, że w tym kraju wielbłąd jest symbolem wysokiego statusu i ma pierwszeństwo na drogach.

8. Chorwacja

Tych, którzy wymarzyli sobie podróż do malowniczego miasteczka Dubrownik w Chorwacji ostrzegamy. Tamtejsze prawo zabrania przewożenia kanistrów z benzyną, a autostrada z Zagrzebia do Splitu nie owocuje w stacje benzynowe.

9. Austria

Policjanci w Austrii mogą wypisać mandat bez pomiaru prędkości. Austriacka drogówka szkolona jest tak, aby pomiar prędkości robić „na oko”. Tak, tutaj mandat dostaniecie na podstawie umiejętności (lub kaprysu) policjanta, a te potrafią wyczyścić kieszeń.

10. Filipiny

Nasz hit w zestawieniu! Jeśli wpadniecie na pomysł, aby wybrać się na Filipiny może zdziwić was pewien zakaz prowadzenia samochodów. Auta, w których rejestracja zaczyna się liczbami „1” lub „2” nie mogą jeździć po ulicach w poniedziałki. We wtorki nie spotkacie „3” i „4” . Środa zakazana jest dla „5” oraz „6”, natomiast czwartek dla „7” i „8” . Najgorzej mają auta z cyfrą „9” oraz „0” w rejestracji, te podlegają pod zakaz poruszania się od 7.00 rano w piątek do 24:00 w niedzielę.

Zastanawiamy się czy punkt 9 zestawienia był wykorzystywany w stworzeniu TOP8 najszybszych kierowców pod względem przekraczania prędkości.

Aleksandra Kopka
Tagi: #mandat #policja #przepisy ruchu drogowego