27.08.2016 18:24

10 najgorszych nowych aut według Clarksona

Po zestawieniu najlepszych dziesięciu samochodów, którymi brytyjski dziennikarz jeździł na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy, przyszedł czas na najgorsze. W końcu równowaga musi zostać zachowana...

10 najgorszych nowych aut według Clarksona
foto: materiały prasowe

Prezenter nowego motoryzacyjnego programu Amazona – The Grand Tour – na łamach „The Sunday Times” wspomniał, że na każde 10 fantastycznych samochodów, przypada taka sama liczba kiczowatych. Niektóre pojazdy są niebezpieczne, inne absolutnie śmiertelne. Są także takie, zużywające nadmiernie dużo paliwa. Konkluzja jest jedna – auta sprzedawane na rynku mocno różnią się od siebie.

Wszystko się zmienia, przyszła era downsizingu, jednym z trendów są także minimalistyczne wnętrza. Do tego każdy nowoczesny samochód powinien być w stanie zdobyć 5 gwiazdek w wyśrubowanych testach Euro NCAP. Producenci inwestują ogromne pieniądze w nowe technologie, takie jak napęd elektryczny oraz systemy autonomiczne.

Jednak nie brakuje elementów wspólnych, jak sam Clarkson wspomina:

"

Hamulce dla przykładu w każdym aucie są prawie takie same. Tak samo z zawieszeniem oraz poduszkami powietrznymi. Wciąż ludzie mnie pytają jaki jest najlepszy samochód dla mojej córki lub najlepszy do kwoty 15 000 funtów? Odpowiedź brzmi: Volkswagen Golf. Jeśli kochasz jeździć bardzo szybko, to Golf R. Jeśli chcesz taniego w eksploatacji auta, to Golf z silnikiem wysokoprężnym. Jeśli jesteś studentem, to używany Golf. "

1. Opel Astra

clarkson-top-10-worst-cars-10

Auto niemieckiego producenta zastąpiło w teście Aston Martina Vanquisha Volante, co poskutkowało werdyktem brzmiącym „Czy mogę prosić o zwrot Astona, proszę?”. Napędzany 1,6-litrowym silnikiem 4-cylindrowym o mocy 200 KM samochód otrzymał notę zaledwie 2 gwiazdek. Pojazd w takiej konfiguracji potrafi rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 6,6 sekund i osiągnąć maksymalną prędkość rzędu 235 km/h.

2. Infiniti Q30

clarkson-top-10-worst-cars-9

Odmiana z 4-cylindrowym silnikiem wysokoprężnym o mocy 170 KM osiąganych przy 3400 obr./min. otrzymała notę 2 gwiazdek od Jeremy’ego Clarksona. Samochód od 0 do 100 km/h potrafi rozpędzić się w 8,5 sekundy i osiągnąć prędkość maksymalną 215 km/h. Sama jednostka jest żwawa i do tego nie ma zbyt wygórowanego apetytu na paliwo. Jednak jako całokształt Q30 nie imponuje.

3. Skoda Superb

clarkson-top-10-worst-cars-8

Zdaniem Clarksona, Superb to tani Passat, ale ma jeden problem – jest przeciętny. Ma w sobie tyle samo duszy, co zamrażarka. Testowy egzemplarz wyposażony był w 2-lirtową jednostkę turbodiesla o mocy 150 KM. Samochód rozpędzający się od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy musiał zadowolić się notą 2 gwiazdek.

4. Zenos E10 S

clarkson-top-10-worst-cars-7

Sportowy samochód powinien być nieduży i lekki, wprawiany w ruch wysokoobrotowym silnikiem o niskiej pojemności. Taki jest Zenos – o jego bezkompromisowym charakterze świadczy brak drzwi, okien, radia, dachu, czy dywaników. Dzięki dobremu stosunkowi mocy do masy, jest piekielnie szybki. Problemem jest brak jakichkolwiek wspomagaczy dla kierowcy – to dobre, jak się ogląda kogoś siedzącego za sterami takiego bolidu siedząc na kanapie przed telewizorem, ale nie w momencie, gdy się zmierza w kierunku drzewa.

5. Renault Kadjar dCi 130

clarkson-top-10-worst-cars-6

To auto, nad konfiguracją którego nikt nie spędzi paru godzin, przyozdabiając go w jaskrawe kolory lub zakładając większe felgi. Nigdy nie wystąpi w filmie „Szybcy i wściekli”, nie trafi do gry Forza Motorsport, a jego zdjęcie nie zawiśnie na ścianie w sypialni nastolatka. Ten samochód jest pozbawiony duszy. W dodatku samą jego nazwę wymyśliła agencja – wszystkie inne były już zajęte…

Robert Skowronski
Tagi: TOP BMW VW Renault Skoda Seat Nissan Opel Hyundai Infiniti