Enej

Enej

ENEJ powstał w 2002 w Olsztynie. Początkowe fascynacje zespołu związane były z kultura Ukraińską. Wynikało to z faktu, że część członków ma ukraińskie korzenie.
Pierwsze trzy lata to okres poszukiwań muzycznych i wielokrotne zmiany personalne. Właściwą działalność Enej rozpoczął w 2005 roku.
Zespół Enej to energetyczny rock z dokładką folku, dolewką reggae, a całość okraszona niebanalną nutą wschodniego akordeonu przeplatającego się z dźwiękami hucznej sekcji dętej
Już w 2006 roku Enej z powodzeniem wziął udział w konkursie festiwalu „Union of Rock Węgorzewo 2006”. Występ ten został zauważony i doceniony przez dziennikarzy, którzy swoje uznanie wyrazili nagrodą przyznaną dla olsztyńskiej formacji.

W 2007 roku Enej nagrał oficjalny Hymn jednych z największych w Polsce juwenaliów, czyli olsztyńskiej Kortowiady.

20 października 2008 ukazał się pierwszy singiel „ulice” promujący debiutancki album o tej samej nazwie
Jesienią 2008 r. zespół ENEJ wydał swoją debiutancką płytę, której wydawcą jest Polskie Radio Olsztyn oraz Lou & Rocked Boys
12 listopada 2010 r. ukazał się drugi krążek o nazwie Folkorabel którego oficjalnym patronem zostało Polskie Radio Jedynka a singiel Pan Babilon znalazł się w propozycjach do listy przebojów Trójki.

Ogromnym sukcesem zespołu był koncert na XVI przystanku Woodstock w 2010 r. na który zespół enej został wybrany jako laureat z 700-set zgłoszonych zespołów, oraz koncert pod Pałacem Kultury oraz w studio TVP 2 na finale WOŚP 2010.

Obecny skład zespołu:
Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa
Paweł (Bolek) Sołoducha – perkusja
Jacek (Gregory) Grygorowicz – gitara elektryczna
Grzesiek Łapiński- saksofon
Kuba (Czaplay) Czaplejewicz- puzon

Enej – Dyskografia

  • Ulice (2008) Nazwa płyty Ulice (2008)
  • Płyta Folkorabel Nazwa płyty Płyta Folkorabel