Ga-Ga

Ga-Ga

Formacja powstała wiosną 1991 roku, w Jaworze. W pierwszej chwili wszyscy odnosili się do nowego projektu Smalca jak do kontynuacji dokonań Zielonych Żabek, ale przez następne lata ten charyzmatyczny frontman udowodnił iż Ga-Ga będzie zupełnie innym zespołem, o innym profilu i przesłaniu. To miał być punk którego jeszcze nie było, a zarazem najprawdziwszy, nie ortodoksyjny- prawdziwy.

Pierwszy i to bardzo szybki sukces jaki odniósł zespół to nagroda publiczności na Jarocińskim festiwalu w 92 roku. To były jeszcze w miarę dobre dla muzyki czasy więc poszło trochę z górki. Zespół szybko wydaje płytę “Rebelia” nieco później “Oi, Oi, Oi !”, chwilę potem uwiecznia się na kilku składankach. Grają na Jarocinie w 1993 a ich występ zostaje nagrany i sfilmowany. Ten materiał puściła publiczna telewizja a live zostało wydane jako “Jarocin'93”. W 95 roku ukazuje się płyta “Reinkarnacja” ale drogi muzyków już nieco się rozchodzą zaś ciągłe zmiany składu nie wróżą niczego dobrego. W 1996 roku zespół nagrywa w Szczecinie materiał “Czas Walki” ale ich potencjalny wydawca nie wykupuje go nawet ze studia. Tymczasem zespół przestaje istnieć, a materiał kurząc się w Szczecińskiem Studio Exe Sound staje się już właściwie zapisem historycznym. "Czas Walki" ujrzał światło dzienne dopiero w roku 2005, w którym wreszcie doszło do jego wydania.

Ga-Ga był zespołem dla jednych wspaniałym, dla innych przegiętym, ale nikt na pewno nie odmówi im tego, że to formacja nietuzinkowa, a dla wielu wręcz legendarna. Charakterystyczne dla zespołu były ideowe teksty wyrażające radykalne poglądy Smalca. Były wyrazem rozczarowania i anarchistycznego buntu przeciwko istniejącemu systemowi politycznemu (np. : Świnia u władzy, Faraon, Marsjanie), niektóre nie odżegnywały się od przemocy („Siła za siłę”, „Polskie ulice to wojna”). Ostatnia płyta jest w zupełnie innym tonie, ciągle antysystemowa, lecz metodą walki jest tu rozwój własnej świadomości, a nie bezpośrednia konfrontacja.

(źródło: rockers.pl)