Korn

Korn

Amerykański zespół Korn założony został w 1992 roku. Ich styl to wyjątkowo dobrze brzmiąca mieszanka rapu i metalu. Pod koniec lat 90. byli jedną z najpopularniejszych grup rockowych, do dziś sprzedając ponad 30 milionów albumów na całym świecie i zdobywając dwie nagrody Grammy.
Grupę stworzyli gitarzyści James "Munky" Shaffer i Brian "Head" Welch, basista Reginald "Fieldy Snuts" Arvizu oraz perkusista David Silveria. Wkrótce do składu dołączył wokalista Jonathan Davis i zespół zaczął tworzyć muzykę pod nazwą Korn. W 1994 roku podpisali kontrakt z wytwórni Epic i wydali debiutancką płytę nazwaną po prostu "Korn". Dzięki długiemu tournee, gdzie występowali między innymi przed Ozzym Osbournem, czy Megadeath, zarówno album, jak i grupa zaczęli zyskiwać coraz większą popularność.
Rok 1996 przyniósł kontynuację debiutu i płytę "Life is Peachy", która od razu osiągnęła sukces dzięki utworom takim jak "No Place to Hide", czy "A.D.I.D.A.S.". W 1997 roku Korn założył własną wytwórnię płytową Elementree Records.
Najsłynniejszym i najlepiej sprzedającym się wydawnictwem zespołu była płyta "Follow The Leader" z 1998 roku. Na niej znalazły się takie hity jak "Freak on a Leash" oraz "Got the Life". Album przyniósł grupie masową popularność i wielki sukces sprzedaży - krążek zadebiutował na pierwszym miejscu rankingu płyt Billboard. Ostatecznie wydawnictwo ma status pięciokrotnej platyny i sprzedało się w ponad 10 milionowym nakładzie na całym świecie. Na fali sukcesu Korn ruszył w trasę koncertową Family Values Tour wspólnie z Incubus, Orgy, Limp Bizkit, Ice Cube oraz Rammstein.
W 1999 roku ukazał się album "Issues", debiutując w pierwszym tygodniu po premierze na szczycie listy sprzedaży Billboardu. Płyta przyniosła udane single "Falling Away From Me", "Make Me Bad" oraz "Somebody Someone" i podtrzymała status Korna jako wielkiej gwiazdy metalu.
Piąta płyta grupy "Untouchables" ukazała się w 2002 roku, nie udało jej się jednak powtórzyć sukcesu poprzedniczki. Zespół za niższą sprzedaż obwinił Internet, gdzie 3 miesiące przed premierą ktoś umieścił nielegalnie cały album. Nie przeszkodziło to jednak singlom "Here to Stay" oraz "Thougthless" odnieść spore sukcesy na listach przebojów.
W roku 2003 zespół powrócił z kolejnym albumem "Take a Look In the Mirror". Singlami były "Right Now", "Y'all Want a Single" oraz "Everything I've Known". Następnie Korn zdecydował się na wydanie zestawu największych przebojów "Greatest His vol.1" wzbogaconego o dwa nowe nagrania. Były to covery piosenek "Word Up!" z repertuaru grupy Cameo oraz "Another Brick In The Wall" Pink Floyd. Zanim grupa rozpoczęła pracę nad nową płytą studyjną, z Kornem pożegnał się gitarzysta Brian "Head" Welch. Jako powód podał głębokie nawrócenie na wiarę chrześcijańską.
Grupa zmieniła wytwórnię na Virgin i wydała nową płytę "See You On The Other Side" w 2005 roku. Nie zabrakło przebojów - "Twisted Transistor" oraz "Coming Undone". 9 grudnia 2006 roku Korn wystąpił na koncercie z serii MTV Unplugged. Nagranie występu, na którym gościnnie pojawili się między innymi muzycy The Cure oraz wokalista Evanescence Amy Lee, wydano na płycie "MTV Unplugged: Korn".
W 2007 roku ukazał się następny krążek zespołu. Płyta nie ma tytułu, a zespół pozostawił fanom nadanie nazwy albumowi. "Evolution" oraz "Hold On" to najpopularniejsze nagrania z tego krążka.

http://www.korn.com

Korn – Dyskografia

  • The Serenity of Suffering Nazwa płyty The Serenity of Suffering
  • Hater Nazwa płyty Hater