Kula Shaker

Kula Shaker

Brytyjski zespół rockowy, grający muzykę z gatunku rocka psychodelicznego. Powstał w 1995, poprzedzony kilku wcześniejszymi grupami garażowymi. Jego założycielem i liderem był Crispian Mills (ur. 18 stycznia 1973 w Londynie), syn aktorki Hayley Mills i wnuk aktora Johna Millsa.
Nazwa zespołu pochodzi od jednego z 12 Alwarów, Kulaśekhara, indyjskiego władcy i świętego z IX wieku i jest wyrazem zainteresowania Millsa filozofią gaudija wisznuizmu.
Pierwszy sukces zespołu wiązał się z dotarciem singla Tattva do 4 miejsca brytyjskich list sprzedaży. Wkrótce wydany album K (1996) sprzedał się na świecie w ponad 2 milionach egzemplarzy (w tym 850 tysięcy w Wielkiej Brytanii). Muzyka zespołu łączyła nawiązania do rocka psychodelicznego lat 60. (Jimi Hendrix, Grateful Dead), rocka progresywnego i muzyki hinduskiej. Warstwa treści zdradzała fascynację religią hinduską. Popularny singel Govinda stanowił śpiewaną w sanskrycie modlitwę do Kryszny (którego jednym z imion jest Gowinda); wcześniej tę samą modlitwę nagrał w 1970 zespół Radha Krsna Temple na albumie, którego producentem był George Harrison.
W 1997 grupa wydała singel Hush, cover utworu Joe Southa (najlepiej znanego z wykonania Deep Purple), który dotarł do miejsca 2. na brytyjskich listach sprzedaży, odniósł też sukces w Stanach. Kolejny album, Peasants, Pigs & Astronauts oraz single z niego, nie miały już tej popularności. Ostatnie koncerty zespołu miały miejsce w 1999, po czym jego lider ogłosił zawieszenie działalności.
W grudniu 2005 zespół w trzyosobowym składzie (bez klawiszowca) zagrał niezapowiadany koncert w Leighton Buzzard. Miesiąc później zespół ogłosił reaktywację. W kwietniu 2006 ukazała się (za pośrednictwem serwisu ITunes EPka The Revenge of the King. W czerwcu 2007 w Japonii, a w sierpniu 2007 w Europie ukazał się trzeci album zespołu, Strangefolk.

Kula Shaker – Dyskografia

  • Strangefolk (2007) Nazwa płyty Strangefolk (2007)
  • Peasants, Pigs & Astronauts (1999) Nazwa płyty Peasants, Pigs & Astronauts (1999)
  • K (1996) Nazwa płyty K (1996)
  • Pilgrim's Progress (2010) Nazwa płyty Pilgrim's Progress (2010)