Kumka Olik

Kumka Olik

Początki zespołu sięgają 2006 roku. Trzy lata póżniej wydali swój debiutancki album, zatytułowany "Jedynka". Obecnie grają w składzie – Mateusz Holak (muzyka, teksty, gitara, wokal), Kuba Holak (bas), Max Psuja (perkusja) oraz Mateusz Błaszak (gitara, instrumenty klawiszowe).
Grupa powstała w maleńkim Mogilnie, gdzie już w 2006 roku Mateusz Holak nagrał swoje pierwsze piosenki w zaadaptowanej specjalnie do tego piwnicy.

Rok później do Mateusza Holaka dołączył Sławek Szczeblewski. W takim zestawieniu zagrali koncert w Mogilnie, na otwarcie klubu Magazyn SS. Kolejne występy doprowadziły Kumka Olik na scenę Festiwalu w Opolu w koncercie "Debiuty” z coverem Republiki – "Biała Flaga”.

W lipcu 2007 roku zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu Jarocin Festival 2007 - zgarniając jedną z nagród w piątek oraz wystąpił podczas koncertu laureatów w niedzielę. W sierpniu zespół podpisał kontrakt z firmą Universal Music Polska na 3 płyty długogrające. Jeszcze w tym samym roku Kumka Olik otworzył dwa ostatnie, pożegnalne koncerty zespołu Pidżama Porno, a do zespołu dołączył Mateusz Błaszak.

W marcu 2008 roku pod okiem Tomka Bonarowskiego w gdańskim RG Studio zespół rozpoczął rejestrowanie piosenek na debiutancki album.

Lato tego samego roku przyniosło występy na największych polskich festiwalach, w tym między innymi w Jarocinie i FMK Rafineria. Jesień upłynęła na kolejnych przygotowaniach do wydania płyty, w tym rejestracja teledysku oraz sesje zdjęciowe.

Na początku 2009 roku ukazał się debiutancki album zespołu "Jedynka”. Tytuł został zaczerpnięty od jedynej wydanej płyty zespołu Malarze i Żołnierze, w którego liderem był ojciec braci Holak. Singlem promującym krążek jest piosenka "Zaspane poniedziałki”. Po wydaniu płyty zespół ruszył w trasę koncertową po całym kraju, obejmującą około 25 koncertów.

W 2010 roku doszło do przetasowań personalnych w składzie - odszedł Sławomir Szczeblewski, a na jego miejsce przyjęto Maxa Psuję. W tym ustawieniu nagrano drugą płytę, "Podobno nie ma już Francji". Gościnnie na krążku pojawił się trębacz i producent muzyczny Tomasz Bonarowski, mający na swoim koncie współpracę między innymi z Myslovitz, Comą, Krzysztofem Krawczykiem i Eweliną Flintą.
http://kumkaolik.com/

Kumka Olik – Dyskografia

  • Jedynka Nazwa płyty Jedynka
  • Nowy koniec świata Nazwa płyty Nowy koniec świata
  • Podobno nie ma już Francji (2010) Nazwa płyty Podobno nie ma już Francji (2010)