Maleo Reggae Rockers

Maleo Reggae Rockers

Zespół MALEO REGGAE ROCKERS został założony w 1997 roku przez Darka Malejonka z myślą o wydaniu płyty solowej „ZaZuZi”.

Darek zaprosił do współpracy przy niej znakomitych muzyków, a zarazem swoich przyjaciół: Piotra „Stopę” Żyżelewicza, Tomka Wójcika (Bakshish) oraz Marcina Pospieszalskiego. Oprócz nich na płycie pojawili się Joszko Broda i grający na harmonijce ustnej Tomek Bielecki. Ta pierwsza płyta MRR ukazała się w lutym 1998 roku nakładem PolyGram Polska. a wypełniła ją w całości muzyka reggae z elementami folkloru. Stała się dla Maleo okazją powrotu do źródeł, do muzyki, którą zawsze słuchał, którą zawsze grał. Album spotkał się z bardzo przychylnymi opiniami prasy muzycznej, co było impulsem do stworzenia zespołu koncertowego na bazie legendarnej reggaeowej formacji BAKSHISH. Tak powstał obecny zespół MALEO REGGAE ROCKERS, który do dnia dzisiejszego zagrał ponad sto koncertów w całej Polsce. Wymownym jest fakt, że znany reżyser Mika Kaurismaki w swym filmie „La without a map” wykorzystał dwie kompozycje MRR: „Colors” i „ZaZuZi Dub”. Europejska premiera tego filmu, w obecności jego twórcy miała miejsce na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 1998 roku.

W czerwcu 2001 roku grupa Maleo Reggae Rockers zagrała 6-dniową trasę koncertową po Polsce, wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. Rewelacyjne koncerty zagrali wtedy w Warszawie, Opolu, Ostrowie Wielkopolskim, Wrocławiu i w Toruniu na słynnym "Song of Songs Festiwal". Latem 2002 zespól ponownie wyruszył na trasę „REGGAE TOUR 2002”. Zagrał wtedy 18 koncertów wraz z Kofim Ayivora – wokalistą legendarnej formacji OSYBISA oraz Michaelem Blackiem z Jamajki.

W lipcu 2003 nakładem Polskiego Radia ukazała się płyta „Maleo Reggae Rockers & Michael Black live 2002” zawierająca zapis ostatniego koncertu z trasy - na Przystanku Woodstock' 2002 oraz koncertu nagranego w Studiu im. A. Osieckiej w Polskim Radiu.

Darek Malejonek - karierę muzyczną rozpoczął w 1983 roku w zespole Kultura, a następnie Izrael-Kultura & Izrael, z którym nagrał pięć płyt („Duchowa Rewolucja 1 i 2", „Nabij Faje", „1991","Live '93" oraz dubowe remixy Brylewskiego - „Izrael in Dub"). Maleo grał również na basie w zespołach Moskwa oraz Armia. Od 1984 Izrael niemal co rok pojawiał się na festiwalu w Jarocinie. Ponadto gościł na sopockim koncercie Najlepsi Z Najlepszych w Operze Leśnej (1986) czy na katowickich Odjazdach (1994). Koncertował poza granicami kraju (np. Austria i Anglia w 1990).W 1989 roku Darek Malejonek założył grupę HOUK.

W 1992 roku ukazała się pierwsza płyta „Soul Ammunition" nagrana w studiu „Złota Skała". Piosenka pochodząca z tej płyty „Dancing with Reality" zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie słuchaczy Radia France Internationale. Nagrodą było zaproszenie na największe targi muzyczne świata Midem’93 w Cannes. Występ na Midem, w ramach koncertu „Rock na Wschodzie" został uznany przez krytyków i publiczność jako najlepszy spośród zespołów biorących udział w tym przedsięwzięciu.

W październiku 92 zespół został zaproszony do udziału w Berlin Independence Days. W 1994 nakładem firmy Izabelin Studio ukazała się płytę "Transmission Into Your Heart", a w 1995 pojawia się kolejna płyta "Generetion x".Darek Malejonek jest także współtwórcą projektu 2 Tm 2,3 (Tymoteusz). Jest to pierwsza w Polsce i najbardziej popularna grupa prezentująca tzw. rock chrześcijański. W skład grupy wchodzą tak znakomici muzycy jak m. in.: Tomasz Budzyński (Armia), Robert Friedrich (Arka Noego), Piotr „Stopa" Żyżelewicz (Armia, Izrael, Voo Voo) oraz Joszko Broda.Solowa płyta Maleo pt. „ZaZuZi" ukazała się w lutym 1998 roku nakładem PolyGram Polska. Darek zaprosił do współpracy znakomitych mużyków, a zarazem swoich przyjaciół m.in. Tomka Wojcika (Bakshish) oraz Marcina Pospieszalskiego. Oprócz tego na płycie pojawili się Joszko Broda (syn ludowego multiinstrumentalisty Józefa Brody) i Tomek Bielecki (harmonijka -Nalepa). Album wypełnia muzyka reggae z elementami folkloru. Płyta stała się dla Maleo okazją do powrotu do źródeł, do muzyki której zawsze słuchał, którą zawsze grał. Płyta spotkała się z bardzo przychylnymi opiniami prasy muzycznej czego efektem było powołanie do życia grupy MALEO REGGAE ROCKERS.

Zespół zagrał ponad sto koncertów w całej Polsce (m.in. „Odjazdy 98 - Spodek Katowice, „Tam gdzie bija źrodła" 98,99 - Równica -Wisła, „Przystanek Jezus"-„Przystanek Woodstock" 99 - Żary, "Song of Songs Festival" Toruń 2001, "Przystanek Woodstock" Żary 2002 ).W czerwcu 2001r. grupa Maleo Reggae Rockers zagrała 6 dniową trasę koncertową po Polsce wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. Latem 2002 zespół ponownie zagrał trasę REGGAE TOUR 2002 (18 koncertów) wraz z Kofim Ayivora - wokalista legendarnej formacji OSBISA oraz Michaelem Blackiem. Maleo wraz z rodziną współtworzy zespół Arka Noego.

Maleo Reggae Rockers – Dyskografia

  • Wake Up Nazwa płyty Wake Up
  • Mamy siebie Nazwa płyty Mamy siebie
  • Reggaemova Nazwa płyty Reggaemova
  • Revolution Nazwa płyty Revolution
  • Rzeka dzieciństwa Nazwa płyty Rzeka dzieciństwa
  • Addis Abeba Nazwa płyty Addis Abeba
  • Reggaemova Nazwa płyty Reggaemova
  • Za Zu Zi Nazwa płyty Za Zu Zi