Sepultura

Sepultura

Brazylijska grupa z Belo Horizonte, którą w 1984 założyli gitarzysta i wokalista Max Cavalera oraz jego brat Igor, perkusista. Skład uzupełnili basista Paulo Jr. i gitarzysta prowadzący Jairo T. Rok później Sepultura podpisała kontrakt z miejscową wytwórnią Cogumelo Records, która wydała ich pierwszą EP-kę, Bestial Devastation. W 1986 pojawił się pierwszy album długogrający Sepultury, Morbid Visions. Na obu albumach zespół prezentował ciężkie, prymitywne deathowe brzmienie. Po wydaniu Morbid Visions z zespołu odszedł Guedes, a na jego miejsce został przyjęty Andreas Kisser.Wydany w następnym roku drugi album Schizophrenia dał grupie rozgłos wystarczający do podpisania kontraktu z Roadrunner Records. W 1989 roku pojawił się nowy materiał, zatytułowany Beneath the Remains, na którym zespół prezentuje już klasyczne, thrashowe brzmienie inspirowane nagraniami Kreatora czy Slayera. Wydanie płyty poprzedzone zostało pierwszą dużą trasą koncertową Sepultury po Europie. Arise z 1991 był kolejnym sukcesem zarówno według krytyki, jak i rosnącej rzeszy fanów na całym świecie.
Chaos A.D., który ukazał się w 1993, stał się jednym z ważniejszych albumów metalowych lat dziewięćdziesiątych. Bardziej melodyczna niż typowy thrash muzyka, zdradzająca wpływ innych gatunków, zwłaszcza hardcore punka, jaką Sepultura zawarła na tym albumie, dała początek gatunkowi określanemu jako groove metal. Z kolei na Roots, wydanym trzy lata później, dominowały wątki zaczerpnięte z muzyki rdzennej ludności Brazylii.

16 grudnia 1996, po ostatnim koncercie trasy promującej Roots w Brixton Academy w Londynie z zespołem rozstał się jego lider, Max Cavalera. Oficjalnym powodem odejścia był konflikt dotyczący zmiany menedżera Sepultury - żony Maksa, Glorii Bujnowski. Nie bez znaczenia dla sprawy pozostawał również fakt depresji, w jakiej M. Cavalera znajdował się po tragicznej śmierci swego pasierba, Dany Wellsa.Kolejne dwa longplaye Sepultury, Against (1998) i Nation (2001) to dalsze odejście od thrashowego stylu grania. Na albumach gościnnie udzielali się m.in. Jason Newsted, Joao Gordo i Apocalyptica. Oba również nie spotkały się z dużym zainteresowaniem fanów. W 2002 roku zespół przeniósł się z Roadrunner Records do niemieckiego wydawcy SPV Records, co zostało wykorzystane przez Roadrunnera do wydania bez zgody zespołu ostatniego koncertu z udziałem Maksa Cavalery (Under a Pale Grey Sky). Muzycy w tym czasie wydali minialbum Revolusongs, zawierający wyłącznie covery. W 2003 ukazał się dziewiąty album długogrający zespołu, Roorback, będący powrotem do cięższego brzmienia, zbierając pochlebne recenzje. Dwa lata później wydano pierwsze oficjalne DVD i CD z zapisem występu Sepultury, Live in São Paulo. W 2006 roku światło dzienne ujrzał kolejny materiał grupy, zainspirowany Boską Komedią Dantego album koncepcyjny Dante XXI, uważany za najlepszy z Greenem na wokalu.
13 stycznia 2006 ogłoszono, że Igor Cavalera zawiesza działalność z zespołem, aby poświęcić więcej czasu rodzinie. Dopiero 12 czerwca tego samego roku perkusista opuścił definitywnie zespół ze względu na "artystyczną niekompatybilność". Na jego miejsce został przyjęty Jean Dolabella.

Źródło: www.wikipedia.pl

Sepultura – Dyskografia

 • The Mediator Between Head and Hands Must Be the Heart Nazwa płyty The Mediator Between Head and Hands Must Be the Heart
 • Kairos Nazwa płyty Kairos
 • A-LEX (2009) Nazwa płyty A-LEX (2009)
 • DANTE XXI (2006) Nazwa płyty DANTE XXI (2006)
 • ROORBACK (2003) Nazwa płyty ROORBACK (2003)
 • NATION (2001) Nazwa płyty NATION (2001)
 • AGAINST (1998) Nazwa płyty AGAINST (1998)
 • ROOTS (1996) Nazwa płyty ROOTS (1996)
 • CHAOS A.D. (1993) Nazwa płyty CHAOS A.D. (1993)
 • ARISE (1991) Nazwa płyty ARISE (1991)
 • BENEATH THE REMAINS (1989) Nazwa płyty BENEATH THE REMAINS (1989)
 • SCHIZOPHRENIA (1987) Nazwa płyty SCHIZOPHRENIA (1987)
 • BESTIAL DEVASTATION (EP) (1985) Nazwa płyty BESTIAL DEVASTATION (EP) (1985)
 • MORBID VISIONS (1986) Nazwa płyty MORBID VISIONS (1986)