Shakin Dudi

Shakin Dudi

1984 rok przynosi przełom w karierze artysty. Irek powołuje do życia szalony, rock'n'rollowy zespół o nazwie Shakin' Dudi. Do współpracy zaprasza Darka Duszę, gitarzystę punkowej Śmierci Klinicznej. Gitarzystę i tekściarza. Wspólnie tworzą piosenki, które staną się wielkimi przebojami: "Au sza la la la", "Za 10 minut trzynasta", "Zastanów się, co robisz", "Oh, Ziuta". Prześmiewcze teksty Duszy i ekspresyjny wokal Dudka to znak rozpoznawczy zespołu, który koncertuje na rockowych festiwalach takich jak Jarocin, Rock Arena, Rockowisko itd. Koncerty Shakin Dudi to prawdziwe szaleństwo – bieganie po fortepianach, oblewanie publiczności wodą, totalna demolka, a jednocześnie wspaniała zabawa w rock'n'rollowym rytmie. Zespół cieszy się ogromną popularnością, która wzrasta po nagraniu pierwszych singli i pierwszej płyty długogrającej pod tytułem "Złota płyta". Shakin Dudi okupuje czołówki list przebojów, zdobywa nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu, nagrywa kilka programów telewizyjnych i teledysków.

W 1986 r. będąc u szczytu popularności Shakin" Dudi zawiesza działalność. Nad komercyjnym sukcesem bierze górę skłonność Dudka do twórczych poszukiwań. Irek konsekwentnie realizuje kolejne projekty: The Dudis, Irek Dudek Symphonic Blues. Nagrywa płyty z nowymi pomysłami, wspartymi tekstami Darka Duszy. Koncertuje mało, koncentrując się na festiwalu Rawa Blues, gdzie co roku prezentuje premierowy materiał.

Efektem twórczych poszukiwań jest reaktywowanie Shakin' Dudi i nagranie płyty "Platynowa płyta". Jest ona inspirowana popularnym za oceanem neo-swingiem, stylem łączącym rock'n'rollową ekspresję z synkopowanymi rytmami. Dalsze poszukiwania owocują powstaniem w 2001 r. Big-Bandu Shakin' Dudi. Jedenastoosobowa sekcja dęta, fortepian, kontrabas, bębny zostaje wzmocniona punkową gitarą Darka Duszy. W tym składzie zespół nagrywa dla wytwórni Universal "Płytę roku". Znajduje się na niej 12 premierowych utworów skomponowanych przez Dudka, z tekstami Duszy. Od spokojnych swingujących ballad, po punkowe boogie. Od stylowego rock`n`rolla po reggae. Muzyka żywa, na wskroś nowoczesna, jakiej wcześniej nie było. Awangarda awangardy. A na koncertach... Pełen odjazd, wielki show – wielka neo-swingowa zabawa.

źródło: http://www.universalmusic.pl/, http://www.shakindudi.pl/

Shakin Dudi – Dyskografia

  • Dudek Bluesy Nazwa płyty Dudek Bluesy