Sidney Polak

Sidney Polak

Od 27 marca 2009 roku w sklepach drugi album Sidneya Polaka - "Cyfrowy Styl Życia"!

Witam serdecznie.Tu Sidney Polak. Od pierwszego wydania mojej debiutanckiej solowej płyty minęło już pięć lat. Bardzo szybko ten czas zleciał. Nie jest łatwo wydać drugą płytę w momencie, kiedy pierwsza spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem. Nie przeczę, że dotknął mnie problem wyboru dalszej artystycznej drogi. Ale nie tylko względy artystyczne zaważyły o tej długiej wydawniczej przerwie.

W międzyczasie zagrałem ze swoim bandem mnóstwo koncertów, praca w moim macierzystym zespole T.Love wrzała na maksa, do tego wypadek narciarski i jeszcze kilka życiowych przygód. W zasadzie większość piosenek miałem już gotowych jakieś dwa lata temu. Jednak cały czas czekałem na ten najlepszy tekst. Czułem, że nie powiedziałem jeszcze wszystkiego. Teraz, gdy słucham tej płyty jest ona dla mnie logiczną całością. Cyfrowy Styl Życia to album bardzo osobisty, można nawet powiedzieć, że egocentryczny. Nie umiałem znaleźć tematów poza sobą. W piosenkach opisuję dość dokładnie swoje życie, przedstawiam również kilka przemyśleń, na które los otworzył mi oczy, i to nie tylko w kontekście nowych technologii czy internetu. Tytuł potraktowałem dużo szerzej, niż można by było się spodziewać.

Ta płyta jest pozytywna, choć już nie tak zabawowa jak poprzednia. Mam wrażenie, że zrozumie ją człowiek w jakimś sensie podobny do mnie, a więc trzydziestoparolatek mieszkający w pędzącym mieście. Żyjący tak jak ja w wielu wymiarach, błąkający się między doczesnością, a pragnieniem "szerszego spojrzenia", hedonizmem a przemyśleniem, poczuciem szczęścia a codziennym szarym niepowodzeniem. Tak mniej więcej wyobrażam sobie mojego odbiorcę. Mam także nadzieję, że gatunkowa wielowątkowość tej płyty nie jest problemem. Cały czas fascynuje mnie łączenie dźwięków z różnych muzycznych obszarów. Bardzo się cieszę, że Kasia Nosowska zgodziła się ze mną zaśpiewać piosenkę country, że EastWestRockers fajnie ubarwiło piosenkę Blask, a Iza, szwajcarska przyjaciółka naszego klawiszowca wraz z Pezetem Dubowo zakończyła album. Większość muzyki zrobiłem z keyboardzistą Michałem Mareckim, o nagranie gitar akustycznych poprosiłem Marcina Majerczyka - ewidentnie jednego z najlepszych gitarzystów akustycznych, na co dzień współpracującego z Maryla Rodowicz, Chłopaki z T.Love nagrali mi kilka gitar elektrycznych, gitarowe czaki zostały w rękach Siwego, bębny i bity zrobiłem sam albo nagrał je Piotr Pniak. Bardzo przepraszam też swoją narzeczoną, że 4 dni z tygodnia wakacji na Florydzie spędziłem z kubańskimi trębaczami w studio (jak zwykle miało być inaczej:) ). Pojawia się też nowy element - harmonijka ustna zagrana w większości przez niezniszczalnego Tomka Bieleckiego. Większość trudniejszych śladów pomógł mi nagrać Adaś Toczko w swoim studio i Leszek Kamiński w S-4. Lechu także zajął się miksami. Dziękuję też niemieckiemu producentowi Krutschowi z ekipy Culcha Candela za bit oraz miks do piosenki Blask, a także za miks Skutera. Mam wielka nadzieje że ludzie, którzy pisali do mnie maile domagając się drugiej płyty wybaczą mi tak długie oczekiwanie. Nareszcie z czystym sumieniem mogę ją oddać w ich ręce. Po prostu nie umiem już w niej nic poprawić:). Serdecznie pozdrawiam, Sidney Polak.

A co Sidney pisał przy premierze swojego pierwszego albumu:"22 maja 2004 nakładem firmy Pomaton EMI ukazała się moja pierwsza solowa płyta pt. ”Sidney Polak”, gdzie jestem autorem i kompozytorem prawie wszystkich piosenek.

Jest ona wypadkowa moich ostatnich fascynacji muzycznych, połączeniem muzyki reggae , hip-hop i folk . Czerpiąc wszystko co najlepsze z tych gatunków staram się wyznaczyć nową jakość na polskiej scenie, czyli łączyć hip-hopowe “rymowanie” z bujającymi podkładami i akustycznymi brzmieniami. Teksty są fotografiami naszej rzeczywistości, bez zbędnej ideologii i nadęcia. Często są to prawdziwe historie z mojego życia, opowiedziane w zabawny sposób, czasami traktują o rzeczach poważniejszych takich jak przemijanie czy miłość, inteligentnie (mam nadzieje!) komentując te sprawy. Wszystko jest zawieszone w niezobowiązującym, imprezowym sosie.

Nie da się ukryć, że fascynuje mnie kultura hip-hop, ale nie chcę podszywać się pod tzw. Blokersa i szukam swojej drogi próbując robić muzykę z pozytywnym i szczerym przekazem. Jest ona adresowana do ludzi młodych, wrażliwych i zmęczonych bezpłciową, popową papka, zalewającą polski eter.

Oprócz plejady świetnych muzyków ze środowiska rockowego ( Janek Benedek (ex-T.Love), Wojciech Seweryn – (Lech Janerka) i inni ) udało mi się zaprosić na płytę kilka znanych i cenionych przeze mnie gwiazd polskiego hip-hopu.

W dwóch piosenkach wystąpił gościnnie Pezet (Pezet-Noon), w jednej Trzeci Wymiar (wschodząca gwiazda młodej hip-hopowej fali), a także członkowie najlepszego w Polsce sound-systemu reggae - Zjednoczenie Sound System. Płytę nagrali i zmiksowali Kajetan Aron i Adam Toczko w Tarchostudio w latach 2002 i 2003.

Pierwszym singlem promującym płytę była piosenka "Www.tekila.pl" opowiadająca o znaczeniu Internetu w kontaktach damsko - męskich!

Kolejnymi utworami z debiutanckiego albumu Sidney'a Polaka jakie trafiły do rozgłośni radiowych były: "Otwieram wino", "Chomiczówka", "Chorwat" i "Przemijamy".

Na żywo wspomaga mnie zespół złożony ze świetnych muzyków:

Piotr Pniak (bębny)– jeden z najlepszych polskich perkusistów (ex- Proletariat), na co dzień wykładowca Łódzkiej Akademii Muzycznej, znany side-man, jeden z mocniejszych punktów mojego bandu live,

Michal Marecki (klawisze)- klawiszowiec Fiolki Najdenowicz i Marcina Rozynka, który obecnie udziela się we wszystkich ciekawszych projektach muzycznych (np. nowa płyta zespołu Negatyw),

Siwy (gitara)- ex-Bakszysz, jeden z najbardziej znanych polskich gitarzystów reggae, gra na co dzień z Darkiem Malejonkiem (Maleo Reggae Rockers),Osybisa oraz Michaelem Blackiem.(jego klasę potwierdza fakt, że wszyscy Jamajczycy grający w Polsce chcą grać tylko z nim)." Sidney Polak – tym razem w roli frontmana dzierżącego mikrofon!

(źródło: emimusic.pl)

Sidney Polak – Dyskografia

  • Cyfrowy styl życia (2009) Nazwa płyty Cyfrowy styl życia (2009)