27.12.2016 13:04

10 filmów i seriali z muzyką George'a Michaela

Twórczość George'a Michaela nie tylko znajdowała się na stacjach muzycznych, ale też na wielkim i małym ekranie.

10 filmów i seriali z muzyką George'a Michaela
foto: kadr z wideo

Utwory podpisane przez Brytyjczyka stanowiły podkład dla wielu scen mieszczących się w granicach X Muzy. Często twórcy sięgali po te najsłynniejsze kompozycje, jak „Faith” czy też „Careless Whisper” i „Wake Me Up Before You Go-Go” z repertuaru Wham!. Niekiedy były one wykorzystywane z przekąsem i z przymrużeniem oka, innym razem znajdowały się w danym dziele zupełnie na poważnie, choć drugi przypadek do zdecydowana mniejszość.

W rocznicę śmierci George'a Michaela warto sięgnąć nie tylko po jego single i longplaye, ale również po filmy i odcinki seriali, w których wykorzystano jego muzykę. Oto największe przeboje Brytyjczyka na ekranie.

1. „Deadpool”

George Michael występował w różnych duetach. Miał przyjemność zaśpiewać z Arethą Franklin, Eltonem Johnem czy grupą Queen. Na swój sposób do tej wyliczanki można też dodać duet z Ryanem Reynoldsem, gdyż w scenie zamykającej „Deadpoola” aktor podśpiewuje wraz z Michaelem utwór „Careless Whisper”. Żartobliwy komentarz Tima Millera pokazujący, że jest to klasyczna kompozycja sprzyjająca relacjom damsko-męskim, choć nie tylko.

2. „Zoolander”

„Wake Me Up Before You Go-Go”, choć to wielki przebój muzyki tanecznej lat 80. i to ze społecznym przesłaniem, to według dzisiejszych standardów może się wydawać nieco przaśny. Estetyka będąca w 1985 roku na topie dziś jawi się jako synonim kiczu i złego gustu. Nie zmienia to jednak faktu, ze numer z płyty „Make It Big” niezmiennie od dekad sprawia, że ludzie pocą się na parkiecie. Rozrywkowo-taneczny potencjał utworu został wykorzystany m.in. w komedii Bena Stillera z 2001 roku.

3. „Keanu”

Jak wytłumaczyć fenomen George'a Michaela zgrai czarnoskórych gangsterów? Odpowiedź niesie fragment filmu „Keanu”. Wykład o tym jakim OG (z ang. original gangster) był George Michael daje Keegan-Michael Key. Utwór „Freedom” początkowo może nie brzmieć zbyt ulicznie, zwłaszcza, jeżeli wykonuje go jakiś biały, ale naciągnięcie kilku faktów sprawia, że nawet on może zyskać szacunek na dzielni.

Zresztą w filmie zobaczymy jeszcze jedną scenę nawiązującą do słynnego Brytyjczyka. Mowa o tej z narkotycznymi wizjami i odtworzeniem teledysku do „Faith”.

4. „Glee”

Serial Brada Falchuka, czyli tego samego człowieka, który odpowiadał za kolejne sezony „American Horror Story”, także obfitował w muzykę Wham!. Całość utrzymana jest w konwencji musicalu, a gdy mamy do czynienia ze scenami rozgrywającymi się w okresie świąt, to nie mogło tam zabraknąć „Last Christmas”. Bożonarodzeniowy przebój pojawił się zresztą też w serialach „Wyklęci” czy „Biuro”. W produkcji emitowanej na FOX można również było usłyszeć „Wake Me Up Before You Go-Go”.

5. „Gliniarz z Beverly Hills 2”

George Michael miał na swoim koncie nagrodę za piosenkę do tego filmu. Szkoda jedynie, że utwór „I Want Your Sex” został wyróżniony Złotą Maliną. Numer pojawia się w scenie w klubie ze stripteasem, co idealnie współgra z treścią zaprezentowaną w kawałku. Sama kompozycja i teledysk do niej w okresie swojego ukazania się były zbyt odważne dla MTV, dlatego stacja emitowała klip dopiero po godzinie 22.00.

Robert Skowronski
Tagi: George Michael