09.06.2016 16:07

10 horrorów opartych na faktach

Włosy stają dęba jeszcze bardziej, a gęsia skórka przybiera na sile, gdy okazuje się, że dany horror został oparty na faktach. Prezentujemy Wam 10 dreszczowców, których scenariusze czerpały z prawdziwego życia.

10 horrorów opartych na faktach
foto: materiały prasowe

James Wan w wchodzącej na nasze ekrany 17 czerwca 2016 roku „Obecności 2” czepie garściami z zapisków oraz dokumentacji Eda i Lorraine Warrenów. Małżeństwa zajmującego się sprawami paranormalnymi, które swego czasu na terenie Stanów Zjednoczonych świeciło triumfy w rozwiązywaniu spraw wykraczających poza ludzki świat.

Pierwsza odsłona „Obecności” mówiła o koszmarze rodziny Perronów, która przez 10 lat doświadczała ingerencji istot z zaświatów. Spin-off filmu, „Annabelle”, opowiadał zaś o demonicznej lalce. Taka miała istnieć naprawdę i uprzykrzać życie dwóch młodych pielęgniarek. Dziecięca zabawka jest obecnie zamknięta w gablocie w Occult Museum należącym do Warrenów. Miejsce to można odwiedzać, a dowodzi nim już sama Lorraine, gdyż Ed zmarł w 2006 roku.

Poznajcie inne horrory, które zostały zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami z pogranicza świata materii i ducha, ale nie tylko.

1. „Amityville Horror”

Dom przy 108 Ocean Avenue w hrabstwie Suffolk w stanie Nowy Jork jest dziś wystawiony na sprzedaż. Warto się jednak dobrze zastanowić przed zakupem, gdyż nieruchomość była świadkiem prawdziwego koszmaru. Scenariusz filmu Stuarta Rosenberga z 1979 roku mocno nagina fakty i dodaje do niego więcej niesamowitości niż było naprawdę, jednak faktem jest, że w domu doszło do okrutnego morderstwa.

Sprawcą był Butch DeFeo, który w nocy 14 listopada 1974 roku zastrzelił w budynku całą swoją rodzinę - ojca, matkę oraz czwórkę rodzeństwa. Użył do tego celu strzelby Marilyn 35 mm. Mężczyzna został schwytany przez policję i odsiaduje wyrok sześciokrotnego dożywocia.

Zaledwie rok po tych wydarzeniach dom kupili George i Kathy Lutz wraz z dziećmi. Mieszkając w domu mieli doświadczać nawiedzeń oraz licznych niewyjaśnionych zjawisk - we wnętrzach udało im się wytrzymać 28 dni. Po latach George Lutz wciąż utrzymuje, że budynek zamieszkiwały wrogie moce nie z tego świata:

"

Dom badano cztery razy, za każdym razem udowodniono, że jest tam jakiś byt czy siła, które sprawiają, że nie można tam zamieszkać. Ojciec Malachi Martin potwierdził, że w domu znajduje się zło. Kathy i mnie poddano testom na wykrywaczu kłamstw – przeprowadził je specjalista w tej dziedzinie, Chris Gugas. "

Film Stuarta Rosenberga został oparty na młodszej o dwa lata książce Jaya Ansona. W amerykańskich księgarniach można ją znaleźć w dziale publikacji reportażowo-dokumentalnych.

Robert Skowronski
Tagi: #Duperele #Filmy na Halloween