04.10.2017 15:04

10 niezapomnianych piosenek z „Miodowych lat”

Zwariowane przygody Karola Krawczyka i Tadeusza Norka po latach wciąż bawią do łez. Tak samo jak śpiewane przez nich piosenki, a tych w „Miodowych latach” nie brakowało.

10 niezapomnianych piosenek z „Miodowych lat”
foto: kadr z wideo

Trudno w to uwierzyć, ale Krawczykowie i Norkowie są z nami już od prawie dwóch dekad. Premierowy odcinek serialu komediowego „Miodowe lata” wyemitowano 13 października 1998 roku. Perypetie pary przyjaciół z warszawskiej Woli, motorniczego Karola (Cezary Żak) i kanalarza Tadka (Artur Barciś) można było oglądać w TV Polsat w latach 1998-2003. Rok później zrealizowano mniej udaną ich kontynuację, „Całkiem nowe lata miodowe”.

Serial od razu spodobał się telewidzom i zyskał rzeszę oddanych fanów. „Miodowe lata” powstały na licencji słynnego amerykańskiego sitcomu z lat 50., „The Honeymooners”, ale polscy widzowie z łatwością mogli utożsamić się z postaciami pomysłowego, ale pechowego Karola Krawczyka i trochę gapowatego, lecz dobrodusznego Tadzika Norka. Kumple co odcinek wpadali na kolejny genialny pomysł na biznes, który zwykle kończył się poważnymi tarapatami. Na szczęście zawsze mogli liczyć na swoje mądre małżonki, Alinę Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska, potem Katarzyna Żak) i Dankę Norek (Dorota Chotecka).

„Miodowe lata” nie przypominały innych polskich sitcomów lat 90. Serial ujmował kameralnym klimatem – kręcony był na żywo, z udziałem publiczności, w warszawskim Teatrze Żydowskim. Jego humor pozbawiony był wulgarności, obecnej i na „13 posterunku”, i w „Świecie według Kiepskich”. Karol i Tadek nie musieli świntuszyć, aby bawić do łez – wystarczyły ich kolejne szalone perypetie i kolejne niestworzone pomysły.

Po dziewiętnastu latach od premiery „Miodowe lata” wciąż mają wielu fanów, którzy z nostalgią wspominają oryginalny serial. Na przygodach Krawczyków i Norków wychowało się też całe pokolenie. Nic dziwnego, że młodzi ludzie marzą o ich powrocie – jeśli nie w serialu, to przynajmniej w formie teatralnej. Na Facebooku powstało specjalne wydarzenie, które ma na celu zachęcenie twórców „Miodowych lat” do zorganizowania spektaklu w 20. rocznicę premiery sitcomu, przypadającej w 2018 roku.

Plany twórców serialu pozostają na razie tajemnicą. Na szczęście oryginalna seria przygód Karola i Tadzia często wraca na antenę telewizyjną w powtórkach. Każdy fan z przyjemnością ogląda po raz kolejny doskonale znane odcinki. Choćby po to, by posłuchać kultowych tekstów, takich jak „Tadzik, na górę!”, „Nie karoluj mi teraz” i „Czego stoisz na torach”, a także niezapomnianych piosenek, wykonywanych przez bohaterów. Przypomnijmy sobie 10 piosenek, które na pewno zna każdy wielbiciel „Miodowych lat”. 

10. „Norek Tadeusz to Legii jest Prometeusz”

Piosenka z odcinka 58 pt. „Mecz derbowy”. Karol i Tadek wybrali się na piłkarskie derby stolicy, Legia-Polonia, przedtem przechodząc z pomocą sąsiada Kurskiego ekspresowy kurs chuligana. W efekcie drobny i niepozorny Norek stał się prowodyrem zamieszek i królem „Żylety”, która na jego cześć ułożyła piosenkę.

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Miodowe lata