12.12.2016 13:57

10 świątecznych horrorów dla niegrzecznych dzieci

Jesteście z tych, dla których happy end w „Kevinie samym w domu” jest bez sensu, a karpia witacie z nożem w ręku? Oto kilka filmowych propozycji na święta skrojonych pod Wasz gust.

10 świątecznych horrorów dla niegrzecznych dzieci
foto: kadr z filmu

Horror nada się o każdej porze roku, są jednak też te okolicznościowe. Przedstawiliśmy Wam nasze propozycje na Halloween, teraz pora na odrobinę grozy na Boże Narodzenie.

Korzenie dreszczowców stworzonych z myślą o czasie, kiedy w każdym domu pojawia się choinka, a na dworze wszystko przykrywa warstwa śniegu, odnaleźć można rzecz jasna w literaturze. I tak sztandarowym przykładem staje się „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. I jak bądź trudno tę pozycję wpisać z pełną świadomością w gatunek horroru, tak odnaleźć w niej można typowe dla nurtu (oraz samego XIX wieku) elementy. Szukać można również jeszcze dalej w przeszłości i w podaniach z germańskiego folkloru...

1. „Krampus. Duch Świąt”

Wymieniona postać to przeciwieństwo Świętego Mikołaja przypominające rogatego Pana, który odwiedza niegrzeczne dzieci, aby je porwać lub zjeść. Krampus jest dużo bardziej motywujący do dobrego zachowywania się niż dobrze znana rózga. Tradycja związana z tym stworem ma swoje korzenie w alpejskiej części Niemiec, ale szybko zdobyła popularność na Węgrzech, w Słowenii, a szczególnie w Austrii. Niektóre legendy podają, że elfy Mikołaja to właśnie Krampusy mające ostrzegać dzieci o konieczności czynienia dobra, bo w przeciwnym wypadku czeka je kara wymierzona właśnie przez rogate stworzenia.

Krampus pojawił się na ekranie już wiele razy. Ostatnimi jego przedstawieniami są „Krampus. Duch Świąt” czy też „A Christmas Horror Story”. Jednak oglądać go też mogliśmy w „Krampus: The Reckoning”, „Krampus: The Christmas Devil”, „Night of the Krampus” i innych.

2. „Czarne święta”

Psychopatyczny nożownik ulokował się na strychu domu studenckiego wypełnionego dziewczętami i ich lubiącą pociągnąć łyk czegoś mocniejszego gospodynią. Obraz Boba Clarka z 1974 roku to jeden z pierwszych slasherów, a także horrorów ze świątecznym motywem - tym jest fakt, że całość rozgrywa się tuż przed Bożym Narodzeniem. Film doczekał się dużo słabszego w stosunku do oryginału remake'u z 2006 roku w reżyserii Glena Morgana.

3. „Cicha noc, śmierci noc”

Ten Mikołaj zdecydowanie nie jest święty, a zamiast worka z prezentami dzierży w dłoni topór. Film daje „usprawiedliwienie” dla jego postępowania. Jego zaburzeń psychicznych należałoby upatrywać w fakcie, że będąc dzieckiem był świadkiem śmierci swoich rodzicieli z rąk człowieka odzianego w czerwony strój Mikołaja. „Cicha noc, śmierci noc” z 1984 roku to kolejny przykład tego jak gatunek slashera łatwo wpisuje się w świąteczną tematykę - nie przymierzając wchodzi w nią jak nóż w masło, lub też ofiarę.

Z kolei postać morderczego Mikołaja mogliśmy oglądać przykładowo w filmach „Świąteczne zło”, „Silent Night”, „Sint” czy też w 2. sezonie serialu „American Horror Story” w odcinku „Unholy Night”.

4. „Jack Frost”

Pamiętacie wzruszającą historię z Michaelem Keatonem, którego bohater ginie w wypadku, a następnie powraca do swojej ukochanej rodziny pod postacią śnieżnego bałwana? Jednak rok wcześniej ukazał się film o tym samym tytule i z bliźniaczo podobną fabułą, ale główny bohater nie był już ulepiony z dobra, a z czystego zła.

Pod wpływem mutagennych substancji skazany na śmierć więzień staje się śniegowym bałwanem i zaczyna mordować mieszkańców miasteczka Snowmonton. Zamiast zjeżdżania na sankach z synem monstrum wyżynało w pień kogo się dało i wchodziło pod prysznic z młodymi dziewczynami.

5. „Gremliny rozrabiają”

W kontekście świąt i kina trudno nie wspomnieć „Kevina samego w domu”, za którego odpowiadał Chris Columbus. Tam sam twórca był też jednak scenarzystą obrazu, który można uznać za najsłynniejszy bożonarodzeniowy monster movie. Film balansuje na granicy komedii, fantasy i tylko elementy czerpie z nurtu kina grozy. Może i nie jest to horror pełną gębą, ale jest jednym z pierwszych, które sprawiły, że stworzenia nie z tego świata zaczęły straszyć na święta. Obraz doczekał się kontynuacji z 1990 roku.

Robert Skowronski