06.12.2017 16:16

6 najstraszniejszych filmów o Świętym Mikołaju na 6 grudnia

Mikołajki to ważny dzień dla wszystkich, którzy wierzą w Świętego Mikołaja.Nie każda wersja tej postaci budzi pozytywne skojarzenia. Oto 6 najbardziej przerażających Mikołajów w historii kina.

6 najstraszniejszych filmów o Świętym Mikołaju na 6 grudnia
foto: kadr z filmu Cicha noc, śmierci noc

6 grudnia każdy czeka na prezent od Świętego Mikołaja. Jeśli było się grzeczną dziewczynką lub chłopcem pod poduszką, w bucie lub skarpecie można spodziewać się prezentu. W przeciwnym wypadku zamiast upominku pojawi się rózga. Prawdziwy święty Mikołaj nie ma za wiele wspólnego z popkulturową wersją tej postaci wykreowaną przez koncern produkujący popularny napój gazowany. Jednak obecnie kojarzy się z otyłym, przerośniętym krasnalem, na którego twarzy gości wieczny uśmiech. Święty Mikołaj był bohaterem wielu filmów i nie zawsze był przedstawiany zgodnie z kanonem kultury masowej. Istnieją filmy, w których ta pogodna postać potrafi przerazić! Oto 6 najstraszniejszych wcieleń Świętego Mikołaja.

1. „Prezent pod choinkę” (1983)

Zaczynamy na spokojnie. Amerykańsko-kanadyjski film fabularny z 1983 roku w reżyserii Boba Clarka to produkcja co roku emitowana w stacjach telewizyjnych w Północnej Ameryce. Ukazuje anegdoty z życia pisarza Jeana Shepherda, dotyczące okresu świąt Bożego Narodzenia. W doskonały sposób odwzorowuje traumę każdego dziecka, które kiedykolwiek stanęło oko w oko z człowiekiem podającym się za Świętego Mikołaja. Młody człowiek w takim momencie zazwyczaj reaguje płaczem i strachem przed przebierańcem. Jedna ze scen filmu ukazuje moment tego surrealistycznego doznania. 

2. „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa” (1964)

Będąc przy surrealistycznych doznaniach i postaci Mikołaja nie można pominąć filmu, który zrył psychikę niejednego dzieciaka dorastającego w latach 60. XX wieku. Mowa o produkcji „Święty Mikołaj wyrusza na podbój Marsa”. Nie, nie macie problemów ze wzrokiem. W latach 60. obsesja na punkcie podboju kosmosu była tak wielka, że nawet Święty Mikołaj (wbrew swojej woli) zwiedził wszechświat. W tym dziwnym, kiczowatym i niskobudżetowym filmie mamy do czynienia z pogodną wersją Mikołaja. Zwrócicie jednak uwagę na zamieszczoną powyżej scenę. Widzicie, z jaka łatwością, za pomocą kilku słów Mikołaj sprawia, że ogromny robot przestaje funkcjonować. Dobrze, że w tej produkcji Święty jest po stronie dobra...

3.  „Świąteczne zło” (1980)

No i zaczyna się robić krwawo. Ale na czerwonym kostiumie przynajmniej nie widać śladów tej życiodajnej cieczy. Lata 80. to boom na szczególną odmianę horroru, jaką są slashery. Postacie takie jak Michael Myers, Freddy Krueger czy Jason Voohrees, spowodowały, że mrocznej wersji doczekał się również Święty Mikołaj. Co prawda znowu mamy do czynienia z przebierańcem. Tym razem jest przy okazji szaleńcem. Sfrustrowany pracownik fabryki zabawek, w święta Bożego Narodzenia postanawia wskoczyć w biało-czerwony strój i rozdawać ludziom prezenty. Grzecznych czeka nagroda, a niegrzecznych ostra kara. I to dosłownie!

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Duperele TOP Horror Filmy na Halloween