14.02.2018 14:03

W „Altered Carbon” odkryto Easter egg z „Gry o tron”

Najbardziej uważni fani obydwu seriali odkryli nawiązanie do „Gry o tron” ukryte w produkcji Netfliksa pt. „Altered Carbon”.

W „Altered Carbon” odkryto Easter egg z „Gry o tron”
foto: kadry z seriali "Gra o tron"/"Altered Carbon"

Nie da się ukryć, że „Altered Carbon” jest nie lada gratką dla osób, które lubują się w odnajdywaniu nawiązań do innych dzieł. Mało kto spodziewał się jednak, że w tym cyberpunkowym serialu Netfliksa znajdą się odniesienia do „Gry o tron” (!). Co prawda już w naszej recenzji „Altered Carbon” zwracaliśmy uwagę na pewne podobieństwa obydwu produkcji, jednak tego Easter egga nie zauważył nikt w redakcji!

„Altered Carbon” nawiązuje do „Gry o tron”

Temat religii jest wielokrotnie poruszany w serialu na podstawie powieści „Modyfikowany węgiel”. Ostatni żyjący chrześcijanie sprzeciwiają się idei przenoszenia świadomości do innego ciała, jeden z bohaterów jest muzułmaninem, zaś wyznawcy nowego kultu czczą nieśmiertelnych Methów jak bogów. W ogólnym rozrachunku religijność ludzi przyszłości jest jednak znikoma, więc liczne świątynie przerobiono na siedziby różnych instytucji. Jedna z bohaterek „Altered Carbon” w trzecim odcinku odwiedza Kristin Ortegę na komisariacie, którego siedziba znajduje się właśnie w dawnej świątyni. I kiedy dokładnie się jej przyjrzymy, okazuje się, że wcale nie jest to świątynia chrześcijańska, żydowska czy muzułmańska, lecz - jak zauważył jeden z fanów serialu - sept, czyli miejsce kultu religijnego związanego z Wiarą Siedmiu z „Gry o tron”. Dowód? Symbol religijny, jaki pojawił się na witrażu budynku jest dokładnie taki sam jak ten ze świątyni z Westeros.

gra o tron altered carbon
gra o tron altered carbon 2
"

Sapochnik ukrył nieco symboliki Wiary Siedmiu w Altered Carbon. "

Powyższy opis kadru z „Altered Carbon” zwraca uwagę na fakt, że ów symbol z „Gry o tron” faktycznie mógł znaleźć się w serialu Netfliksa nieprzypadkowo. Miguel Sapochnik, który wyreżyserował aż 6 z 10 odcinków „Modyfikowanego węgla”, jest też jednym z reżyserów „Gry o tron”, nie można więc wykluczyć możliwości, że filmowiec celowo umieścił w nowszym serialu Wiarę Siedmiu jako jedną z zapomnianych religii. 

Kiedy powróci „Gra o tron” i „Altered Carbon”?

Jak wynika z oficjalnej informacji opublikowanej przez HBO, „Gra o tron” powróci na ekrany z ósmym i ostatnim sezonem w 2019 roku. Nie jest natomiast pewne, czy „Altered Carbon” w ogóle doczeka się drugiego sezonu. Jeśli tak, raczej na pewno nie zobaczymy w nim Joela Kinnamana w roli Takeshiego Kovacsa.

Natalia Hluzow
Tagi: Seriale Gra o tron Altered Carbon