22.12.2016 14:52

Chewbacca życzy Wam wesołych Świąt!

Mama, tata, ciocia, babcia, koledzy ze szkoły i pracy, czasem pani w sklepie... Wesołych Świąt może życzyć każdy - ale nikt nie zrobi tego tak jak wookiee!

Chewbacca życzy Wam wesołych Świąt!
foto: materiały prasowe

Wierny towarzysz Hana Solo, którego poznaliśmy w czwartym epizodzie „Gwiezdnych wojen”, znalazł już sobie stałe miejsce w popkulturze. To jedna z najbardziej lubianych postaci wykreowanego przez George'a Lucasa uniwersum, nic więc dziwnego, że bez problemu znajdziemy kubki w kształcie jego głowy, pluszaki wydające typowe dla niego odgłosy czy multum innych gadżetów.

No właśnie, jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech drugiego pilota Sokoła Millennium jest jego charakterystyczny ryk. Z pewnością współmieszkańcy jego rodzimej planety Kashyyyk nie mają najmniejszych problemów ze zrozumieniem tego, co chce za jego pomocą przekazać Chewbacca, dla zwyczajnego ludzkiego śmiertelnika może to już jednak stanowić niemały problem.

W każdym szaleństwie jest jednak jakaś metoda - również w nietypowym języku uskutecznianym przez wookieech. Ich język nazywa się shyriiwook, a w niezawodnych odmętach internetu znajdziemy bez problemu translatory, które pozwolą nam podszkolić swoje umiejętności w jego zakresie. Nie jest to co prawda dialekt tak usystematyzowany jak elficki czy klingoński, ale próbować można.

Ułatwimy Wam zadanie i zamieścimy poniżej gotowe, tradycyjne życzenia w języku Chewbaccy:

"

ohwocoorooaac ohahao ah cufoaufanahohworroo whooohworroo rcooorhu! "

Macie problemy z mową? Nie szkodzi! Zamiast życzeń możecie nauczyć się śpiewać razem z Chewbaccą kolędy! Na początek proponujemy „Cichą noc”. Takiej wersji tej ogranej kolędy z pewnością jeszcze nie słyszeliście. Przyznajcie sami, czyż nie brzmi to uroczo?

Jaką kolędę jeszcze chcielibyście usłyszeć w wykonaniu Chewbaccy?

Jakub Gańko
Tagi: Star Wars