04.05.2017 12:34

Co możemy zobaczyć w zwiastunie „Mrocznej wieży”?

Nie zdążyły ucichnąć jeszcze echa po 1. zwiastunie „Mrocznej wieży”, a już mówi się o subtelnych nawiązaniach do klasycznych pozycji z dorobku pisarza Stephena Kinga.

Co możemy zobaczyć w zwiastunie „Mrocznej wieży”?
Foto: Kadr z video

„Mroczna wieża” w reżyserii Nikolaja Arcela w końcu doczekała się trailera. Dosłownie po chwili od jego ukazania, pojawiły się w sieci doniesienia o nawiązaniach do innych dzieł z twórczości Stephena Kinga. Mianowicie do dwóch być może najbardziej ikonicznych utworów mistrza grozy: „Lśnienia” oraz „To”.

Pierwsze nawiązanie odnaleziono w scenie u psychologa, gdzie przez chwilę kamera zatrzymuje się na fotografii Hotelu Overlook z „Lśnienia”, w którym bohater grany przez Jacka Nicholsona traci zmysły i zamienia się w szaleńca polującego na własną rodzinę. Zobacz foto:

1

W kolejnej scenie widzimy młodego Jacka Chambersa napotykającego ruiny parku rozrywki Pennywise, co jest jawną aluzją do słynnego „To”. Zdjęcie poniżej:

2

Od jakiegoś czasu pojawiały się spekulacje, że „Mroczna wieża” i „To” mogą wchodzić w skład filmowego uniwersum Stephena Kinga. Choć dowody, jakie przedstawił zwiastun filmu Arcela sugerują raczej, że może to być jedynie sprytnie wpleciony hołd dla autora, to szanse wciąż istnieją. Tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę sukces uniwersum Marvela czy chociażby filmów powiązanych z horrorem „Obecność”. W końcu świat Kinga przedstawia niezliczoną ilość opcji.

Co ciekawe, „Mroczna wieża” nie jest bezpośrednią adaptacją żadnego z siedmiu tomów cyklu, lecz czymś w rodzaju kontynuacji. Materiał bliższy wydarzeniom z książek pojawi się pewnie w długo wyczekiwanym serialu.

Przypomnijmy, że w wersji kinowej zagrali Matthew McConaughey jako Człowiek w czerni, Idris Elba jako Roland Deschain, Claudia Kim jako Arra Champignon, Katherine Winnick jako Sussanah oraz Tom Taylor jako Jake Chambers. Scenarzystami są Arcel, Anders Thomas Jensen, Akiva Goldsman oraz Jeff Pinkner. Producentem wykonawczym jest Stephen King.

Obraz będzie pierwszym od dłuższego czasu przeniesieniem prozy Stephena Kinga na duży ekran, ale nie jedynym. Rok 2017 poza konfrontacją Rolanda z Człowiekiem w czerni, planowaną na 11 sierpnia, przewiduje także morderczego klauna Pennywise’a z filmu To, który zacznie polować na dzieci 8 września. 

Chcielibyście uniwersum filmowe Stephena Kinga?

Kamil Dachnij
Tagi: Duperele Mroczna wieża