25.07.2018 16:21

Czy „Aquaman” to „Black Panther” pod wodą?

Na zwiastun „Aquamana” czekało bardzo wielu fanów DC. Miłośnicy Marvela zauważyli jednak, że trailer do złudzenia przypomina film „Black Panther”. Czy Warner Bros. znowu wzoruje się na produkcjach Marvel Studios? 

Aquaman i Black Panther
foto: kadry z filmów Aquaman i Black Panther

Filmy dziejące się w MCU zdominowały rynek, szczególnie w roku 2018, kiedy odbyły się aż trzy premiery - „Black Panther”, „Avengers: Infinity War” oraz „Ant-Man i Wasp”. Warner Bros. wypuści tylko jedną produkcję - długo wyczekiwanego „Aquamana”. Na San Diego Comic Con 2018 w końcu zaprezentowano pierwszy zwiastun filmu Jamesa Wana. Po bliższym przyjrzeniu się zapowiedzi filmu z Jasonem Momoą w roli tytułowej, na myśl przychodzi wcześniej wspomniany tytuł o królu Wakandy. Czy „Aquaman” będzie historią Black Panthera osadzoną w kinowym uniwersum DC?

„Aquaman” jak „Black Panther” - podobieństwa

Fani adaptacji komiksów szybko dostrzegli, że oba filmy łączy coś więcej niż to, że oba zostały oparte na obrazkowych opowieściach. Okazuje się, że produkcja Wana ma wiele cech wspólnych z hitem Ryana Cooglera. Podobieństwa pojawiają się na kilku poziomach. 

Ukryte królestwa

W obu filmach ojczyzną głównego bohatera jest cywilizacja od setek lat skrywana przed większością świata. W „Black Pantherze” Wakanda jest zaawansowaną technologicznie kraina, która zgrywa najbiedniejszy kraj świata. „Aquaman” w dużej mierze będzie rozgrywał się na Atlantydzie, która znajduje się na dnie oceanu. Sam motyw nie jest niczym wyjątkowym i pojawia się w wielu historiach science fiction. Ale podobieństwo widać nawet w scenach, w których widz odkrywa ukryte królestwa. W filie Cooglera statek powietrzny przebija się przez barierę ochronną. W produkcji Wana widzimy podobny fragment, tyle że pojazd rozbija taflę wody

Walka o tron

Kolejny motyw, który nie jest niczym wyjątkowym, bo o władze walczyło wielu słynnych bohaterów filmów, komiksów, książek i gier komputerowych. Tym razem zbieżnych punktów jest nadzwyczaj dużo. Obaj bohaterowie pochodzą z rodzin królewskich, obaj mają krewnych, którzy chcą odebrać im tron, w końcu obaj odbywają rytualny pojedynek na oczach swoich poddanych za pomocą tradycyjnych broni. 

Ukochana

Oczywiście w filmie o wielkim bohaterze nie może zabraknąć ukochanej protagonisty. W „Black Pantherze” jest nią Nakia - agentka wywiadu, która przekonuje T'Challę, by otworzył swoje królestwo na świat. Z kolei w „Aquamanie” miłością herosa jest Mera - waleczna mieszkanka Atlantydy, która nakłania Arthura, by powrócił do ojczyzny i odebrał władzę konserwatywnemu przyrodniemu bratu. Obie bohaterki ukierunkowują działania herosów, wpływając tym samym na dalsze wydarzenia. 

Zamaskowany przeciwnik

Głównym antagonistą Black Panthera jest jego kuzyn imieniem N'Jadaka, znany również jako Killmonger. Przez część filmu widzimy go w wakandzkiej masce, która symbolizuje pamięć o utraconej ojczyźnie. Przeciwnikiem Aquamana będzie Black Manta, który słynie z charakterystycznego kostiumu, zapewniającego mu bezpieczeństwo na dnie oceanu. Black Manta również nosi maskę, ale ciekawe są również motywacje obu przeciwników. Killmonger nie jest typowym złoczyńcą. Postępuje zgodnie ze swoimi przekonaniami, które można uznać za zasadne. Natomiast Black Manta jest ekoterrorystą, walczącym o dobro środowiska naturalnego oceanów. 

Egzotyczne ludy

W obu filmach występują mieszkańcy ukrytych królestw, których wygląd znacznie odbiega od ludzi zamieszkujących inne zakątki świata. W filmie Marvel Studios są nimi członkowie pięciu plemion. W produkcji Warner Bros. inspirowani mitologiami obywatele Atlantydy.

Wojna domowa

Oczywiście zmiana władzy wiąże się z rozlewem krwi mieszkańców przejmowanego królestwa. W finale „Black Panthera” do walki stanęli zwolennicy Killmongera i osoby wierne T'Challi. W „Aquamanie” prawdopodobnie zobaczymy potyczkę ludności wiernej Ormowi i tych, których porwała wizja Atlantydy głoszona przez Arthura. W obu bitwach pojawiają się lokalne zwierzęta zaprzęgnięte do walki. 

Wszystkie podobieństwa występują również na płaszczyźnie wizualnej. Wystarczy zerknąć na poniższe zestawienie.

Warner Bros. ściąga od Marvel Studios?

Czy w takim razie „Aquaman” jest plagiatem „Black Panthera”? W końcu to nie pierwszy film na podstawie komiksów DC, w którym pojawiają się bardzo podobne wątki, co w produkcjach dziejących się w MCU. Odpowiedź jest jednak negatywna. Podobieństwa biorą się stąd, że zarówno komiksowe pierwowzory, jak i filmowe adaptacje w dużej mierze bazują na uniwersalnych opowieściach znanych z mitologii całego świata. Prawdopodobnie z tego powodu urzekają miliony odbiorców na całym świecie. 

Czy film „Aquaman” zawiera więcej podobieństw do „Black Panthera”? Przekonamy się 21 grudnia 2018 roku, kiedy produkcja Jamesa Wana wejdzie do kin. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Aquaman Black Panther Marvel DC Universe