22.08.2018 13:51

Czy Batman jest ateistą? Twórca komiksu komentuje wiarę Mrocznego Rycerza

Czy najpopularniejsza postać DC Comics nie wierzy w Boga? scenarzysta Tom King postanowił włączyć się do dyskusji na temat wiary Batmana. 

Czy Batman jest ateistą? Twórca komiksu komentuje wiarę Mrocznego Rycerza
foto: kadr z filmu Mroczny Rycerz powstaje

Jakiś czas temu na naszej stronie powstał artykuł dotyczący wiary Supermana. W końcu nie jeden fan DC Comics zadał sobie pytanie, czy potężna istota z gwiazd, górująca nad każdym człowiekiem może wierzyć w Boga. Tym razem przyjrzymy się Batmanowi. Życie Bruce'a Wayne'a drastycznie różni się od tego, co przeżył Clark Kent. Liczne dramaty ukształtowały Mrocznego Rycerza, czyniąc z niego jednego z najlepszych detektywów świata. Czy w racjonalnym i analitycznym umyśle Batmana jest miejsce na ideę Boga?

Czy Batman wierzy w Boga?

W 53. numerze najnowszego komiksu o przygodach Batmana pojawia się wątek, który podsunął fanom bohatera pomysł, że Bruce Wayne jest ateistą. Praktycznie cały zeszyt ostatniego „Batmana” wypełnia monolog tytułowego herosa. W zakończeniu historii „Cold Days” widzimy, jak Bruce Wayne próbuje przekonać ławę przysięgłych, że Batman się mylił, co do fałszywie skazanego Mr. Freeze'a. Bohater opowiada o swoim życiu, ukazując momenty, w których stracił wiarę. Pierwszy z nich to oczywiście dzień śmierci rodziców. Według wielu fanów Batman w tym zeszycie przyznaje się do swojego ateizmu. 

Głos w sprawie postanowił zabrać Tom King - scenarzysta „Batmana”. Opisał na Tweeterze, jak on odbiera monolog Bruce'a Wyane'a.

"

Wielu ludzi mówi, że „Batman” #53 (którego napisałem) ukazuje Batmana jako ateistę. Ja nie odczytuję tego komiksu w ten sposób. Ale nie uważam, że moja interpretacja jest ważna. W każdym razie mam nadzieję, że przeczytaliście ten numer w całości i przemyślenia na jego temat pochodzą od was.  "

Scenarzysta zostawił czytelnikom dowolność interpretacji, chociaż zaznaczył, że jego celem nie było ukazanie Batmana jako ateisty. Cały run Kinga skupia się na pytaniu, czy Wayne jest w stanie zaznać szczęścia, będąc jednocześnie zamaskowanym superbohaterem. Być może kolejni twórcy przygód Batmana podejmą temat wiary herosa. Na razie ateizm herosa opiera się jedynie na domysłach czytelników. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Duperele Batman Superman DC Comics Komiks