26.03.2018 15:41

Czy film „Niepoczytalna” został oparty na faktach?

Thriller „Niepoczytalna” pokazuje mrożącą krew w żyłach historię kobiety, zamkniętej w szpitalu psychiatrycznym wbrew swojej woli. Czy film Stevena Soderbergha został oparty na faktach? 

Czy film „Niepoczytalna” został oparty na faktach?
foto: kadr z filmu Niepoczytalna

„Niepoczytalna” wpisuje się w rodzaj thrillerów, które poddają w wątpliwość stan psychiczny głównego bohatera. Widz do końca nie wie, czy protagonista ma rację i walczy z knującemu przeciwko niemu systemowi, czy naprawdę postradał zmysły i gubi się we własnych urojeniach. W produkcji Stevena Soderbergha poznajemy Sawyer Valentini (Claire Foy), która odwiedza szpital psychiatryczny z powodu zwykłej sesji ze specjalistą. Kobieta nie może poradzić sobie z traumą, że była stalkowana przez prześladowcę. Kobieta podpisuje papiery, które mają być formalnością i nagle spotkanie przeradza się w koszmar. Pielęgniarki przeszukują torbę Sawyer, a potem rozbierają ją do samej bielizny. Dziewczyna chce opuścić placówkę, jednak zaniepokojony jej stanem lekarz postanawia zatrzymać ją na 24 godziny, które przeradzają się w tydzień. Chociaż to jedynie film, potrafi przestraszyć. Czy to możliwe, że „Niepoczytalna” wydarzyła się naprawdę?

„Niepoczytalna” - film został oparty na faktach?

W sieci pojawiły się informacje, że produkcja Soderbergha została zainspirowana prawdziwą historią. W 2016 roku dziennikarze portalu Buzzfeed News dokonali śledztwa, które wykazało, że do bardzo podobnej sytuacji doszło na terenie kilku placówek medycznych w USA. W kilku przypadkach personel medyczny zatrzymał pacjentów na dłuższy czas wbrew ich woli. Wszystko po to, by zainkasować pieniądze pochodzące z ubezpieczenia swoich ofiar. Samantha Trimbl, jedna z kobiet, którą w ten sposób przetrzymywano w szpitalu, podczas zwyczajnej sesji ze specjalistą, zażartowała z samobójstwa. Po tym dostała do podpisania papiery, które maiły być zwykłą formalnością, a dalsze losy przypominały wydarzenia z „Niepoczytalnej”.

Pielęgniarki szprycowały kobietę środkami farmakologicznymi, po których czuła senność. W wyniku śledztwa okazało się, że w co najmniej 10 ośrodkach psychiatrycznych na terenie 9 stanów przetrzymywano siłą pacjentów, by wyłudzić pieniądze z ich ubezpieczenia. Preteksty były różne, często jednak lekarze specjalnie przekręcali słowa swoich ofiar, by zrobić z nich potencjalnych samobójców. Chociaż Soderbergh twierdzi, że historie opisane przez Buzzfeed News nie stały się kanwą dla jego filmu, wiele szczegółów pokrywa się z rzeczywistością.

„Niepoczytalna” - premiera filmu

Film pokazywano na Berlinale 2018. To właśnie na niemieckim festiwalu odbyła się światowa premiera. W wielu krajach widzowie mogli zobaczyć „Niepoczytalną” w kinach już 23 marca 2018 roku. W Polsce na ekrany wejdzie dopiero 27 lipca 2018 roku. W produkcji oprócz Foy zobaczymy między innymi Juno Temple, Jaya Pharoaha, Joshuę Leonarda oraz Aimee Mullins. 

Sergiusz Kurczuk