16.04.2019 16:04

Czy wiesz, że zwiastun "Star Wars IX" odtwarza fragment słynnego filmu Alfreda Hitchcocka?

W pierwszym zwiastunie filmu "Star Wars: The Rise of Skywalker" pojawiło się bezpośrednie nawiązanie do klasycznego filmu Alfreda Hitchcocka. O który tytuł chodzi?

Star Wars Episode 9 and North by Northwest Parallels
foto: Star Wars Scenes/YouTube

Fani "Gwiezdnych Wojen" długo czekali na pierwszą zapowiedź IX epizodu kosmicznej sagi. Podczas Star Wars Celebration 2019 zaprezentowano pierwszy zwiastun, który nie tylko zdradził tytuł filmu, ale uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej fabuły. Miłośnicy "Star Wars" przeanalizowali zwiastun klatka po klatce, żeby nie przeoczyć żadnej wskazówki dotyczącej losów bohaterów nadchodzącej produkcji.

Star Wars IX
Star Wars IX
Przeczytaj także "Gwiezdne wojny IX" - oto 1. zwiastun! Nareszcie poznaliśmy tytuł filmu

Okazuje się, że twórcy filmu postanowili złożyć hołd klasykowi kinetografii - Alfredowi Hitchcockowi.

"Star Wars: The Rise of Skywalker" z hołdem dla Alfreda Hitchcocka

Bystroocy fani "Gwiezdnych Wojen" na pewno zauważyli tak ewidentne oczko w ich stronę, jak powrót Lando Calrissiana czy charakterystyczny śmiech Imperatora, ale nie przeoczyli również bardziej subtelnych Easter eggów - medalu, który Luke otrzymał pod koniec "Nowej nadziei" czy pozostałości po zniszczonej Gwieździe Śmierci. W zwiastunie można odnaleźć również nawiązanie do słynnego filmu Hitchcocka pod tytułem "Północ, północny zachód". Pojawia się ono na samym początku i zostało uwypuklone przez twórców kanału YouTube Star Wars Scenes, za pomocą zestawienia bardzo podobnych ujęć.

W thrillerze Hitchcocka z Carym Grantem w roli głównej śledzimy losy pracownika agencji reklamowej, który zostaje wzięty przez przypadek za agenta służb specjalnych USA i tym samym trafia w sam środek niebezpiecznej afery. Najsłynniejszą sceną z filmu jest pościg na pustyni - Roger Thornhill jest goniony przez zbliżający się w jego stronę samolot. Bardzo podobna scena pojawia się w "Star Wars: The Rise of Skywalker". Rey (Daisy Ridley) ucieka przed myśliwcem, który prawdopodobnie pilotuje Kylo Ren lub jeden z jego popleczników. Co ciekawe, to ne pierwszy raz, kiedy nawiązanie do pojawiło się w nowej trylogii "Star Wars"?

"Star Wars: The Rise of Skywalker" - kiedy premiera?

Jak zakończy się historia rodu Skywalkerów? Przekonamy się za kilka miesięcy, kiedy IX epizod "Gwiezdnych Wojen" trafi do kin. Polska premiera filmu "Star Wars: The Rise of Skywalker" została zapowiedziana na 19 grudnia 2019.

>>Zobacz też: J.J. Abrams zdradził, skąd wziął się tytuł IX epizodu "Gwiezdnych Wojen"<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Gwiezdne wojny Daisy Ridley Alfred Hitchcock Star Wars