31.05.2016 09:51

Davidowi Bowiemu podobał się „Warcraft: Początek”

Ojciec powinien wspierać swoje dzieci. Tak też robił David Bowie, o czym opowiedział jego syn, a zarazem reżyser filmu „Warcraft: Początek”.

Davidowi Bowiemu podobał się „Warcraft: Początek”
foto: 0000001 / Reporter / East News; materiały prasowe

Wspomniany obraz w Polsce będzie miał swoją premierę 10 czerwca 2016, zaś Ziggy Stardust odszedł od nas 10 stycznia 2016. Jednak przed śmiercią Bowie miał okazję zobaczyć fragmenty jeszcze nieskończonego dzieła swojego syna.

Dla Duncana Jonesa prawdopodobnie był to stresujący moment. Przedstawił dzieło ostatnich miesięcy swojej pracy nie tylko wielkiemu muzykowi, ale co ważniejsze, rodzicowi, a jak wiadomo ojcowska opinia to rzecz święta. Jednak David Bowie był zachwycony tym co zobaczył na ekranie:

"

Pokazałem mu wczesną wersję filmu oraz kilka ujęć z nałożonymi efektami. Dla każdego był po prostu osobą, ale dla mnie był ojcem. Zawsze interesował się rzeczami, nad którymi pracowałem. Pokazałem mu swój najświeższy projekt, a on okazał podekscytowanie i radość z faktu, że zajmuję się rzeczami sprawiającymi mi przyjemność w życiu. "

Ostatnie miesiące są tragicznymi dla Duncana Jonesa. Gdy zaczynał pracę nad „Warcraft: Początek” dowiedział się, że jego żona, Rodene Ronquillo, ma raka piersi. Kobieta wygrała z chorobą. Inaczej było z Davidem Bowiem. Reżyser w jednym z wpisów na Twitterze stwierdził, że „prace nad filmem rozpoczęły się z rakiem i razem z nowotworem się zakończyły”. Twórca jest jednak zadowolony, że dostał przynajmniej czas na pożegnanie się z ojcem:

"

 W Święta mogliśmy sobie pozwolić na oddanie się różnym rodzinnym rzeczom, na które mieliśmy ochotę. Otrzymaliśmy szansę na spędzenie wspólnie czasu, mogliśmy porozmawiać i się ze sobą pożegnać. "

Pomimo wszelkich trudów Duncan Jones jest zadowolony ze swojego osiągnięcia w postaci filmu:

"

To były ciężkie trzy lata, to był skomplikowany okres. Jestem jednak dumny z tego co udało się zrobić. "

Losy tytułu są bardzo burzliwe. Projekt filmowej wersji gry od Blizzarda został ogłoszony w 2006 roku. Reżyserem miał pierwotnie być Uwe Boll. Spotkał się nawet z twórcami, jednak ci mu odmówili. Następnie wybrano Sama Raimiego, który miał pracować ze scenariuszem Gary'ego Whitty, lecz po pewnym czasie zrezygnował ze względu na przeciągającą się produkcję filmu i zajął się realizacją „Oza Wielkiego i Potężnego”.

Ostatecznie za scenariusz „Warcraft: Początek” odpowiedzialny jest Duncan Jones oraz Charles Leavitt. W obsadzie zobaczymy takich aktorów jak Ben Foster, Daniel Wu, Clancy Brown, Travis Fimmel, Paula Patton, czy Robert Kazinsky.

O ile David Bowie spojrzał przychylnie na dzieło swojego syna, tak już sami widzowie i krytycy mają o nim inne zdanie. W serwisie Rotten Tomatoes obraz jest oceniany na zaledwie 19% pozytywnych głosów.

Robert Skowronski
Tagi: Warcraft