03.10.2018 13:01

Aktorka z filmu „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” musi zapłacić 70 milionów dolarów za unikanie płacenia podatków

Fan Bingbing, znana zachodnim widzom z występu w filmie  „X-Men: Days of Future Past”, została oskarżona o unikanie płacenia podatków. Grzywna wynosi 70 mln dolarów.

Aktorka z filmu „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie” musi zapłacić 70 milionów dolarów za unikanie płacenia podatków
foto: kadr z wideo

Pierwsze informacje o nieuczciwości podatkowej Bingbing pojawiły się w czerwcu 2018 roku. Cui Yongyuan - chiński prezenter telewizyjny ogłosił, że aktorka ma jednocześnie kilka kontraktów na te same przedsięwzięcia filmowe. Niektóre umowy były zgłaszane do urzędu skarbowego, a inne nie. Bingbing zaprzeczyła, że taka sytuacja miała miejsce, ale sprawę wziął pod lupę rząd Chin. Aktorka zniknęła z życia publicznego i odmawiała komentarza w tej sprawie. Po kilku miesiącach śledztwa okazało się, że Bingbing jednak była winna.  

W sierpniu 2018 roku pojawiły się informacje, że aktorka dostała 3-letni zakaz grania w filmach za udział w nielegalnym procederze. Teraz, do jej obecnej kary dołączyła jeszcze grzywna w wysokości 70 milionów dolarów. Tak przynajmniej stwierdzili dziennikarze z portalu The Hollywood Reporter, ponieważ niektóre chińskie źródła wspominają o kwotach wyższych o dziesiątki milionów dolarów. Jeżeli aktorka zdecyduje się na uiszczenie grzywny w całości to być może uniknie rozpraw sądowych, aresztu oraz więzienia i niedługo będzie mogła wrócić do pracy.

Fan Bingbing

Fan Bingbing oskarżona o unikanie płacenia podatków

Chociaż oficjalnie władze tego nie potwierdzą, to przypadek Bingbing spowodował prawdziwą lawinę w chińskim przemyśle rozrywkowym - od czerwca 2018 roku rząd zaczął blisko przyglądać się umowom zawieranym między studiami filmowymi a aktorami. Podpisywanie wielu umów dotyczących jednego projektu było wręcz na porządku dziennym, co jest obecnie nieakceptowalne w Kraju Środka. Śledztwa są prowadzone przez lokalne biura podatkowe.

Przedstawiciele firmy aktorki Fan’s Workshop nadal odmawiają komentowania niezręcznej sytuacji. Od momentu oskarżenia Bingbing unika występów publicznych. Ostatni raz była widziana w czerwcu 2018 roku, kiedy odwiedzała szpital dla dzieci. Ostatnimi produkcjami, w jakich brała udział, są nadchodzące „The King's Daughter” oraz „Unbreakable Spirit”, gdzie wystąpiła u boku Bruce'a Willisa i Adriena Brody'ego. Obecnie jej nazwisko zniknęło z oficjalnych materiałów promocyjnych. Nie wiadomo co z jej rolą w produkcji „355”, w której pojawiły się takie gwiazdy, jak Jessica Chastain, Penélope Cruz, Marion Cotillard czy Lupita Nyong’o

Kamil Kacperski
Tagi: News X-Men