27.09.2018 16:59

Który film Wojciecha Smarzowskiego jest najlepszy? [SONDA]

Wojtek Smarzowski to jeden z najbardziej intrygujących reżyserów w Polsce - twórca filmów, wobec których nie można przejść obojętnie. W związku z premierą „Kleru” pytamy o najlepszy film kinowy w karierze reżysera. Czy będziecie w stanie wskazać tylko jeden?

Filmy Smarzowskiego
foto: kadry z filmów Wojtka Smarzowskiego; Bartosz Mrozowski/KLER

Jeden z najsłynniejszych i najbardziej uznanych współczesnych polskich reżyserów swoim nowym filmem „Kler” rozpoczął właśnie ogólnopolską dyskusję o Kościele katolickim. Antyklerykałowie prześcigają się w ilości wzajemnych inwektyw z „obrońcami godności kapłanów”, podczas gdy kinomani zachwycają się przejmującym sposobem ukazania trudnej historii.

Robert Więckiewicz w filmie Kler

To nie pierwsza burza, jaką wywołało dzieło Smarzowskiego. „Kler” jest być może fenomenem pod względem skali afery, jaką rozpętali jego przeciwnicy, jednak w atmosferze kontrowersji wchodziły do kin także „Wołyń” czy „Drogówka”. W przypadku filmów Smarzowskiego nie chodzi jednak nigdy o tanią sensację. Podobnie jak w przypadku „Kleru”, poprzednie filmy reżysera skłaniają do refleksji, czasem zawstydzają, a przede wszystkim na długo zapisują się w pamięci. Który z nich zrobił na Was największe wrażenie? W naszej najnowszej filmowej sondzie wybieramy najlepszy film Wojciecha Smarzowskiego.

>>> ZOBACZ TEŻ: „Kler”, reż. Wojciech Smarzowski [RECENZJA] <<<

Filmy Wojciecha Smarzowskiego – który najlepszy?

„Kler” to bez wątpienia jeden z najgłośniejszych filmów ostatnich lat, nie jest to jednak pierwsza produkcja, w której Smarzowski porusza niewygodne tematy, o których „lepiej nie rozmawiać”. Reżyser w swoich dziełach skupia się przede wszystkim na polskiej rzeczywistości, przenikliwie komentując jej wstydliwe obszary.

Wesele Wojciech Smarzowski

Zapowiedź stylu i tematyki poruszanej przez Smarzowskiego, otrzymaliśmy już w jego pełnometrażowym debiucie kinowym, w którym zaserwował widzom współczesne „Wesele” obnażające najbrzydsze cechy polskiego społeczeństwa. Kolejny był „Dom zły” – mroczna i przerażająca opowieść osadzona w wiejskiej chacie w latach 80., która trafiła na ekrany w roku 2009. Dwa lata później reżyser sięgnął do powojennej historii Mazurów, na tle której pokazał rodzące się w piekielnych warunkach uczucie. Za „Różę” otrzymał m.in. 7 Orłów i 6 nagród na festiwalu w Gdyni.

Róża - film Smarzowskiego

W 2013 roku powstała „Drogówka” o potwornych kulisach pracy w polskiej policji, zaś w 2014 – wciągający w wir nałogu alkoholowego ponury film „Pod Mocnym Aniołem” na podstawie powieści Jerzego Pilcha o tym samym tytule. Ostatnim filmem pełnometrażowym Smarzowskiego przed „Klerem” był „Wołyń” – sięgający do najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy obraz koszmaru, jaki rozegrał się na Kresach w latach 40. XX wieku.

Wołyń

Wiele z osób, które widziały już „Kler”, uważa go za jedno z największych dokonań reżysera. Czy zgadzacie się z tą opinią? A może to „Róża” lub „Dom zły” należą do Waszych ulubionych? Który kinowy film Wojciecha Smarzowskiego jest Waszym zdaniem najlepszy?

Najlepszy film Wojciecha Smarzowskiego to:

Na głosowanie macie czas do niedzieli, 7 października 2018 roku. Wyniki sondy na najlepszy film Smarzowskiego opublikujemy w osobnym artykule.

Natalia Hluzow
Tagi: Wojciech Smarzowski polskie filmy