22.11.2017 11:38

Gigantyczny Krzyżak w krótkometrażowym filmie animowanym inspirowanym twórczością polskiego ilustratora

Neill Blomkamp, reżyser filmu „Dystrykt 9” założył Oats Studios, gdzie powstają krótkometrażowe filmy. Najnowszy z nich zatytułowany „Gdansk” został zainspirowany pracami polskiego ilustratora Jakuba Różalskiego. Zobacz gigantycznego Krzyżaka w akcji.

Gigantyczny Krzyżak w krótkometrażowym filmie animowanym inspirowanym twórczością polskiego ilustratora
foto: Oats Studios/YouTube

„Dystrykt 9” był powiewem świeżości w kino science fiction. Jego twórcą był Neill Blomkamp który, zanim zaczął robić filmy pełnometrażowe, zajmował się krótkimi formami. Ostatnim kinowym dziełem Blomkamp był „Chappie”. Reżyser ostatnio postanowił powrócić do produkcji krótkometrażowych. W tym celu powołał do życia Oats Studios. Do tej pory studio stworzyło kilka krótkich filmów. Ostatni, jak na razie, jest animacją o swojsko brzmiącym tytule „Gdansk”. Czy produkcja ma coś wspólnego z Polską? Jak najbardziej!

„Gdansk” powstał pod wpływem inspiracji pracami polskiego grafika i ilustratora Jakuba Różalskiego. Krakowski artysta słynie z nietuzinkowych pomysłów. Często łączy polską historię z postaciami, czy urządzeniami pochodzącymi z książek i filmów science fiction oraz fantasy. Mechy walczące podczas Bitwy Warszawskiej, Sowieci ujeżdżający niedźwiedzie, czy średniowieczni rycerze walczący z wilkołakami, to stałe motywy pojawiające się w twórczości Różalskiego. Zresztą jego postaci nie trzeba za bardzo przybliżać. Pracami Polaka zachwyca się od jakiegoś czasu cały świat, a wkrótce powstanie gra wideo oparta na serii prac „1920+”.

Studio Blomkampa postanowiło wykorzystać pracę pod tytułem „1410”, która oczywiście odnosi się do bitwy pod Grunwaldem. Obraz ukazuje polskiego żołnierza stojącego na polu bitwy. Na horyzoncie ukazuje się ogromny członek Zakonu Krzyżackiego. 

Jakub Różalski „1410”

W filmie widzimy oddział Krzyżaków, którzy zmierzają na chatę zwykłego chłopa pańszczyźnianego. Mężczyzna postanawia bronić dobytku i rodziny. Nagle z mgły wyłania się olbrzym w krzyżackiej zbroi. Chyba nie musimy opisywać, jak kończy wieśniak.

Jak wyznali twórcy, „Gdansk” jest pierwszą część serii o średniowiecznych gigantach. Oats Studios warto mieć na oku nie tylko ze względu na ciąg dalszy filmów łączących historię z fantasy. Niedawno powstała produkcja zatytułowana „Rakka”, w której zagrała Sigourney Weaver

Być może niebawem Jakuba Różalskiego dostrzegą inni filmowcy. Film dziejący się w uniwersum „1920+” byłby ciekawą odskocznią od tradycyjnych filmów i seriali, ukazujących historię Polski

Czy powinien powstać film pełnometrażowy inspirowany pracami Jakuba Rożalskiego?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Neill Blomkamp