26.04.2019 14:24

"Gra o tron" - ile jedzenia musiałyby spożywać dziennie smoki Daenerys?

Portal TheEater.com poprosił zaprzyjaźnionego biologa o próbę obliczenia ilości pożywienia, które średnio konsumowałyby smoki Daenerys. Ten odpowiedział na prośbę w ciekawy sposób. 

Gra o tron
foto: kadr z serialu

W 1. odcinku 8. sezonu "Gry o tron" między Sansą a Daenerys pojawia się konflikt spowodowany obecnością południowej królowej na Północy. Lady Winterfell mówi matce smoków, że nie jest przygotowana na wyżywienie jej armii, a co dopiero 2 dorosłych latających gadów. Skonfundowana Stark pyta nawet Daenerys: "Co właściwie jedzą smoki?". Ta odpowiada jej niepokojąco, że: "Wszystko, co tylko chcą". 

Ile jedzą smoki z Gry o tron?

Ta krótka wymiana zdań zainspirowała dziennikarzy z portalu The Eater do zapytania się o dokładnie to samo pewnej biolożki. Pracująca w Zoo w Oakland Leslie Storer wytłumaczyła na łamach publikacji, że patrząc na uzębienie smoków wydaje jej się, że są to zwierzęta mięsożerne (wydaje nam się, że to dobra diagnoza):

"

Moim zdaniem są stricte mięsożercami. Tak wnioskuje po budowie ich czaszek. Najprawdopodobniej ich system pożywiania przypomina ten, który widzimy w dużych mięsożernych jaszczurkach z naszego świata - zwłaszcza u waranów.

Sugeruje to również ich uzębienie - nie mają żadnych zębów trzonowych. My mamy, bo jesteśmy wszystkożerni, krowy mają, bo są roślinożerne, a smoki mają tylko kły. "

Storer zauważyła również, że podobnie jak inne gady, smoki nie muszą się żywić bardzo często. W zależności od warunków atmosferycznych i innych czynników może to oznaczać, że zwierzęta jedzą raz na tydzień, dwa tygodnie, a może nawet co kilka miesięcy:

"

Mięsożercy nie jedzą tak często, jak roślinożercy. A niektóre gady słyną z tego, że jedzą bardzo, ale to bardzo rzadko - dni, tygodnie, miesiące. W zależności od metabolizmu może się okazać, że smoki mogą zjeść coś raz na sezon i jakoś przeżyją. Jednak w sytuacjach zagrożenia zużywają więcej energii, co oznacza, że muszą również więcej zjeść. "

Najlepsze filmy o smokach
Najlepsze filmy o smokach
Przeczytaj także Top 7: Najlepsze filmy o smokach. "Hobbit", "Harry Potter" i inne

Gra o tron - data premiery 3. odcinka 8. sezonu

Rhaegala i Drogona będziemy mieli okazję zobaczyć już w nadchodzącym odcinku "Gry o tron", który będzie 3. epizodem 8. sezonu. Twórcy planują przedstawić nam Bitwę o Winterfell, w której ludzie północy zmierzą się z armią Nocnego Króla i Białych Wędrowców. Premiera odcinka odbędzie się 29 kwietnia 2019 roku. 

Kamil Kacperski
Tagi: Seriale Gra o tron HBO HBO GO