25.05.2017 09:59

Jak często Polacy chodzą do kina? [SONDA]

Badania udowadniają, że statystyczny Polak lubi wydawać pieniądze na rozrywkę. Między innymi na kino. Jednak jak często chodzimy na filmy?  

Jak często Polacy chodzą do kina? [SONDA]
foto: kadr z filmu

Rok 2016 przeszedł do historii jako rekordowy pod względem frekwencji w kinach. Nigdy wcześniej Polacy nie chodzili tak ochoczo na filmy. Według danych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, kupiliśmy 52 mln biletów. Już od dłuższego czasu, bo od przeszło siedmiu lat, utrzymuje się głównie tendencja wzrostowa. Co ciekawe, 12 mln biletów poszło na polskie obrazy, co dobrze może świadczyć o kondycji naszej kinematografii. Przynajmniej tej popularnej. Oczywiście sporą część wpływów dają hollywoodzkie blockbustery – lubimy chodzić na to, co już dobrze znamy.

Optymistyczne prognozy nie kończą się jednak na 2016 roku. Jeżeli nic nie zmieni się odnośnie dynamiki sprzedaży biletów z pierwszych czterech miesięcy 2017 roku, to pod jego koniec może paść kolejny rekord. Mimo wielu platform streamingowych, ciągle jednak nie rezygnujemy z kina.

Czyli według badań Polacy lubią chodzić do kina. I gdyby rozpatrzyć jak wyglądają tańsze dni w multipleksach, gdzie trzeba wręcz się bić o bilet, to ma to jak największe pokrycie. Ale jak często chodzimy do kina? Raz w tygodniu albo w miesiącu? Częściej lub rzadziej? Z naszej sondy wynika, że bywa z tym różnie. Wszystko zależy od czynników finansowych lub czasowych – jeżeli mamy kiedy, to nie rezygnujemy z przyjemności, jakie daje X muza. Młodsi ludzie rzecz jasna są bardziej skłonni pójść na nowy film, jak np. „Obcy: Przymierze”, aniżeli starsi. Przy tym lekki problem Polaków z przypomnieniem sobie, na czym ostatnio byli w kinie może świadczyć o tym, że jakość współczesnego kina lekko się waha. Zobaczcie wideo: 

Kamil Dachnij