11.04.2016 14:43

Jak zaczynały i kończyły się znane seriale?

Po seansie ogromnej liczby odcinków można tego nie zauważyć, ale niekiedy sekwencje otwierające i zamykające daną serię tworzą klamrę. Zobaczcie sami.

Jak zaczynały i kończyły się znane seriale?
foto: kadr z wideo

Pierwszy sezon i pierwszy odcinek. Dopiero zaznajamiamy się z bohaterami i wgłębiamy się w koleje ich losu. Pochłaniamy czołówkę, która będzie nam towarzyszyć przez kolejne wieczory, aby poznać nazwiska twórców i aktorów. W tym całym dostatku nowych emocji i ekranowych doświadczeń można nie zwrócić szczególnej odwagi na pierwszą scenę. Jeżeli nawet stałoby się inaczej to przez dziesiątki odcinków można przecież zapomnieć o samym początku ulubionego serialu.

Dużo lepiej pamięta się zakończenia. Po tych wszystkich przejściach wspólnie z bohaterami nie da się nie zaangażować emocjonalnie w zakończenie ich losów. Obrazy zapisują się w duszy, ale i w pamięci.

Czasami bywa tak, że sekwencje otwierające i zamykające seriale mają wymiar symboliczny, nawiązują do siebie, stanowią klamrę. W końcu niektórzy reżyserzy opowiadają stworzone historie z dbałością od pierwszej do ostatniej klatki. Potrzebujecie dowodów? Spójrzcie na sekwencje z takich serialu, jak: „Hannibal”, „Mad Men”, „Synowie Anarchii”, „Californication”, „Twin Peaks”, „American Horror Story” i innych:

Następnym razem, gdy będziecie zaczynać oglądać nowy serial miejcie w pamięci początkową sekwencję. Przyglądajcie się również scenom z następujących po sobie odcinków. Po prostu analizujcie i interpretujcie. Bo telewizyjny świat to nie tylko rozrywka, ale także obcowanie ze sztuką, a ta jak wiadomo może kryć różne znaczenia.

Jeżeli podobało Wam się powyższe zestawienie, to możecie też sprawdzić do jakich filmów nawiązywał Quentin Tarantino w „Nienawistnej ósemce”, zobaczyć porównanie oryginałów z remakami, podobieństwa między „Przebudzeniem mocy” a „Nową nadzieją”, dowiedzieć się ilu nagich aktorów i aktorek jest w „Grze o tron” oraz zobaczyć filmy przed i po nałożeniu efektów.

Jakie są Wasze ulubione seriale?

Robert Skowronski
Tagi: Duperele