29.09.2017 14:47

Klauny we współczesnym horrorze. Jak zmieniał się wizerunek tych postaci?

Sukces ekranizacji książki Stephena Kinga zatytułowanej „To”, spowodował, że cały świat znowu zaczął bać się klaunów. Jednak strach przed karykaturalnymi cyrkowcami obecny jest w horrorach od dawna. Jak we współczesnym kinie grozy maluje się wizerunek klauna?

Klauny we współczesnym horrorze. Jak zmieniał się wizerunek tych postaci?
foto: kadr z filmów: Dom tysiąca trupów, To, Zombieland

Dzięki Andresowi Muschiettiemu i jego wersji książki „To”, cały świat cierpi na koulrofobię, czyli paniczny lęk przed klaunami. Trzeba jednak przyznać, że nawet w tych zwyczajnych, cyrkowych klaunach jest coś niepokojącego. Pennywise bije rekordy finansowe filmów grozy i podbija Internet. Dosłownie można go już spotkać, nawet otwierając lodówkę. Jednak Tańczący Klaun stworzony przez Stephena Kinga to nie jedyna tego typu postać w świecie kina grozy.

Portal Chamber of Horrors NYC przygotował infografikę, w której podsumowuje różne wcielenia klaunów w produktach popkultury, głównie horrorach. Oto czego możemy się z niej dowiedzieć.

"

Klauny to standard w naszej kulturze popularnej i kochają ich wszyscy. Od małego wiemy, że klauny istnieją by zawsze zabawiać nas w telewizji, albo pomagają nam kupić zestaw Happy Meal. Klauny swoimi dziwacznymi kolorowymi włosami, wielkimi stopami, pstrokatymi ubraniami i przebijaniem baloników w kształcie zwierzątek, scalają dziecięce imprezy urodzinowe, wywołując śmiech u dzieciaków. Klauny z imprez rozkręcają przyjęcia zabawami i piosenkami, jednocześnie ożywiając je słodyczami i zamęczając tak bardzo, że w drodze do domu słodko śpią. Czym byłby cyrk, gdyby nie było w nim klaunów, ich trąbek, przerysowanych ruchów i małych samochodzików, które dziwnym trafem mogą pomieścić setki pasażerów? Każdy kocha klaunów, prawda? PRAWDA??? "

Klauny we współczesnym horrorze

Obrazek wyjaśnia, czemu klauny powodują lęk wśród niektórych osób. Już sam dziwaczny, karykaturalny wygląd może wywołać gęsią skórkę. Chociaż Jospeh Merrick nie był klaunem, a „Człowiek Słoń” horrorem, twórcy infografiki wspominają o tej postaci. W końcu zdeformowany mężczyzna należał do obwoźnej trupy cyrkowej, więc w pewnym sensie jest związany z klasycznymi klaunami.

Najstraszniejsze w klaunach jest fakt, że to, co powinno nas bawić, straszy. Chociaż Michael Myers z serii „Haloween” nie wygląda jak cyrkowiec i na pewno się tak nie zachowuje, w jednej z części pokazano, że kiedy popełnił pierwsze morderstwo jako 6-latek, miał na głowie maskę klauna. Niewinny i uśmiechnięty zabawkowy klaun w filmie „Poltergeist”, szybko przybiera demoniczną minę, kiedy rzuca się ze złymi zamiarami na głównego bohatera filmu.

Klauny to nie zawsze ludzie lub opętane przez duchy przedmioty. W filmie „Mordercze klowny z kosmosu” są, jak sama nazwa wskazuje, żądnymi krwi przybyszami z obcej planety. Z kolei w filmie „Zombieland” jeden z nieumarłych był za życia klaunem. Nieoczywisty klaun pojawia się również w serii „Piła”, jako reprezentacja niewidzialnego maniakalnego mordercy, który wymierza ludziom kary. Tym razem występuje pod postacią kukiełki, która zachęca ofiary do „zabawy”.

Przerażający przedstawiciel straszydeł, o których mowa w tym artykule, występuje również w 4. sezonie „American Horror Story”. Twisty the Clown to naprawdę przerażająca postać. Oczywiście Batman nie należy do gatunku, jakim jest horror, ale w mrocznym Gotham panuje niepokojący klimat. Tym bardziej że jednym z największych przestępców jest wprowadzający chaos Joker. Od Ceasara Romero po Jareda Leto, każde z wcieleń Księcia Zbrodni to obraz niebezpiecznego i nieprzewidywalnego psychopaty. 

Oczywiście na tej długiej liście nie może zabraknąć obu inkarnacji Pennywise'a. Strach wzbudza zarówno wersja Tima Curry'ego z telewizyjnej ekranizacji, jak i kreacja Billa Skarsgårda z kinowego hitu. Klaunów w horrorach było zdecydowanie o wiele więcej. Jak widać, mają nie jedną twarz. 
Po tej dawce informacji powinniście bez trudu rozwiązać nasz quiz - Rozpoznaj horror po klaunie!

Sergiusz Kurczuk
Tagi: #Duperele #Horror #Joker #Piła #Stephen King #To