07.03.2017 09:21

Kostiumy szturmowców z „Gwiezdnych wojen” nie dla absolwentów uczelni Princeton

Absolwenci amerykańskiej uczelni chcieli zorganizować imprezę tematyczną w związku z rocznicą ukończenia szkoły. Władze Princeton nie zezwoliły im na realizację pierwotnego pomysłu.

Kostiumy szturmowców z „Gwiezdnych wojen” nie dla absolwentów uczelni Princeton
foto: kadr z filmu

Absolwenci z rocznika 2012 nie przywdzieją kostiumów szturmowców. Decyzją uczelni mogłyby one wzbudzać kontrowersje i być kojarzone z rasistowską postawą, a dokładniej z wojskami III Rzeszy. Sprawę skomentowała była klasowa przewodnicząca, Lindy Li:

"

Stroje na zjazd rocznika 2012 zostały zmienione, gdyż część kolegów i koleżanek z klasy było zaniepokojonych pochodzeniem słowa szturmowiec. Kostiumy wybierało 50 osób z klasy, które nie wykazało żadnych obaw i nigdy nie miało zamiaru odnosić się do czasów II wojny światowej. Chcieliśmy jedynie nawiązać do postaci z „Gwiezdnych wojen”, a naszą intencją nie było obrażanie kogokolwiek. Postanowiliśmy zmienić przebrania na inną postać z uniwersum „Gwiezdnych wojen”. "

Tak wyglądało zaproszenie wysłane do absolwentów z rocznika 2012:

INTRO

Można w nim wyczytać m.in.:

"

Pojaw się na Zemście Absolwentów z pełną klasy plastikową bransoletką na ramieniu i z maską szturmowca na twarzy. Uwierz nam, będziesz żałować, jeśli tego nie zrobisz. "

Jak widać dla niektórych to wystarczyło, aby doszukać się odniesień do totalitaryzmu. Jednak jak wyjaśnia strona poświęcona „Gwiezdnym wojnom”:

"

Po tym jak I wojna światowa zakończyła się w 1918 roku, rosnący w siłę narodowi socjaliści ustanowili własnych szturmowców w latach 20., aby ochraniać zebrania partii nazistowskiej. Jak wiele elementów z ikonografii Hitlerowskich Niemiec nazwa ta została zaczerpnięta z wcześniejszych czasów. Sturmabteilung rozrosło się w paramilitarne skrzydło partii nazistowskiej służące do utrzymania porządku. Jednostki były powszechnie identyfikowane przez ich brązowe koszule i czarne oficerki. Sturmabteilung , późniejsze SS, było widoczne w partyjnej propagandzie prowadzącej do wybuchu wojny. Stali się oni obrazem kojarzonym z faszyzmem, który był inspiracją do stworzenia kultowych szturmowców z „Gwiezdnych wojen”. "

To nie pierwszy raz kiedy „Gwiezdne wojny” wzbudzają kontrowersje. Przecież saga jest przyczyną smogu w Warszawie, a nawet przedostała się do polskiego sejmu :)

Uważasz, że ta reakcja była przesadzona?

Robert Skowronski
Tagi: Star Wars