05.05.2017 10:49

Który horror jako ostatni trafił na kasety VHS?

Kiedy wypożyczalnie kaset jeszcze żyły, to oczywiście trafiały tam też horrory na taśmie. Który jako ostatni można było zobaczyć na półce z nowościami?

Który horror jako ostatni trafił na kasety VHS?
foto: kadr z filmu + Dzik Pejnta

W lipcu 2016 roku z taśm produkcyjnych zszedł ostatni magnetowid w dziejach. Jego producentem była firma Funai. Tym samym VHS-om i ich odtwarzaczom został wystawiony nagrobek. Dziś filmy na przestarzałym nośniku potrafią osiągać zawrotne ceny. Być może dotyczy to też ostatniego horroru, który został wydany na kasecie wideo.

Nie ma pewności co do tego, który przedstawiciel kina grozy zakończył żywot horrorów na VHS-ach, ale jest kilka przesłanek, aby sądzić, że była to „Piła 2”. 14 marca 2006 roku swoją premierę na taśmie ma „Historia przemocy” Davida Cronenberga, to jednak obraz z pogranicza dramatu i thrillera. To zresztą oficjalnie ostatni film wydany na kasecie wideo. W 2006 roku rynek był już zdominowany przez DVD, wtedy też narodził się Blu-ray.

14 lutego 2006 roku na DVD, ale i VHS, wychodzi „Piła 2”. Dokładnie miesiąc dzieli daty premier filmu Darrena Lynna Bousmana i „Historii przemocy”. Czy jednak wciągu tych 30 dni pojawił się na rynku jeszcze jakiś horror na taśmie? Pewności nie ma, ale szanse na to są nikłe. Oto ostatni horror ery VHS:

saw-2-vhs-tape

2006 rok to także ukazanie się na taśmach „Jaskini” Bruce'a Hunta, „Red Eye” Wesa Cravena, filmowego „Dooma”, a także „Mgły” Ruperta Wainwrighta.

Tymczasem czekamy na film „Saw: Legacy”, czyli 8. odsłonę serii „Piła”. Jego realizacją mają zająć się twórcy „Piranii 3D” i „Ty będziesz następna” - scenarzyści Josh Stolberg i Pete Goldfinger. Za kamerą staną zaś bracia Peter i Michael Spierigowie. Z kolei osoby odpowiedzialne za pierwsze odsłony filmu, James Wan i Leigh Whannell, będą pełnić funkcję producentów wykonawczych, podobnie jak Dan Heffner i Peter Block. Oren Kroules oraz Mark Burg zajmą się zaś produkcją.

Oglądałeś/oglądałaś horrory na VHS-ach?

Robert Skowronski
Tagi: Piła