27.04.2019 12:58

Macie 650 tysięcy dolarów? Zamek z "Gry o tron" trafił na sprzedaż

Szukacie swojego własnego lokum? Chcielibyście zarządzać własnym zamkiem? Irlandzkie biuro nieruchomości Maison Real Estate sprzedaje bowiem zamek Gosford, którego użyto jako plan "Gry o tron".

Macie 650 tysięcy dolarów? Zamek z "Gry o tron" trafił na sprzedaż
foto: kadr z wideo

Takiej okazji nie można przegapić - 650 tysięcy dolarów za prawdziwy zamek? Do tego pozwalający się poczuć jak Lord Riverrun? Na sprzedaż wystawiono bowiem zamek Gosford w Północnej Irlandii. Jak podaje biuro nieruchomości Maison Real Estate, zamek ma 15 sypialni i 10 łazienek. Został zbudowany w połowie XIX wieku przez hrabię Gosfordu, Archibalda Achesona. Dodatkową ciekawostką będzie niewątpliwie fakt, że służył w serialu "Gra o tron" jako zamek Freyów, rodziny zarządzającej Riverrun.

Gra o tron - jeden z serialowych zamków trafił na sprzedaż

Zamek ma również bogatą prawdziwą historię - według biura nieruchomości służył on w II Wojnie Światowej jako obozowisko żołnierzy, a także więzienie dla zbrodniarzy wojennych:

"

Został zaprojektowany przez londyńskiego architekta Thomsa Hoppera w stylu neoromańskim i do 1921 roku służył hrabiom Gosford. W czasach II Wojny Światowej zamek przekształcono w obóz dla żołnierzy, a także więzienie dla zbrodniarzy wojennych, które znalazło się na terenie posiadłości.  "

Po wojnie sam zamek przechodził niemalże z rąk do rąk, zmieniając właścicieli kilkukrotnie w trakcie 2. połowy XX wieku:

"

Po wojnie, rodzina Achesonów sprzedała zamek Ministerstwu Rolnictwa, które przekształciło posiadłość w Rezerwat Gosford, a w 1986 roku uznano go za Park Narodowy. W trakcie Konfliktu w Irlandii Północnej (znanego jako The Troubles), ponownie użyto go w celach militarnych. Od 1983 roku służył również jako hotel. Następnie zamek zakupiła firma Gosford Castle Develpment Limited, która chciała przekształcić posiadłość w 23 luksusowe majątki. "

Gry o tron
Gry o tron
Przeczytaj także Historia walki o Żelazny Tron w skrócie. Zobacz animowaną zapowiedź finału "Gry o tron"

A tak prezentuje się zamek w całej swojej okazałości:

Gra o tron - data premiery 3. odcinka 8. sezonu

Zamek Riverrun widzieliśmy w "Grze o tron" po raz ostatni w 6. sezonie, kiedy to Jamie Lannister maszerował do Riverland ze swoją armią by odbić posiadłość z rąk domu Blackfish. Prawowity władca Lord Riverrun Edmure Tully był trzymany jako zakładnik w tym zamku. Jednak odkąd Arya Stark rozprawiła się z całym rodem Freyów, jego los pozostaje nieznany.

Samej posiadłości w "Grze o tron" już raczej nie zobaczymy. Obecnie jest oczywiście emitowany finałowy sezon programu. Najbliższy odcinek serialu zobaczymy już 29 kwietnia 2019 roku na antenie HBO. "Gra o tron" jest również dostępna na platformie HBO GO. 

Tagi: Gra o tron HBO HBO GO