13.12.2017 14:05

Marvel zapowiada, że Loki będzie panseksualny

Największe koszmary przeciwników „ideologii gender” niebawem się spełnią! Marvel Comics zamierza uczynić przybranego brata Thora panseksualistą. 

Marvel zapowiada, że Loki będzie panseksualny
foto: kadr z filmu Thor: Mroczny świat

Loki z filmowych adaptacji komiksów Marvela jest jedną z najpopularniejszych postaci, które nie należą do grona superbohaterów. Przybrany syn Odyna grany przez Toma Hiddlestona balansuje na pograniczu zła i dobra. W „Avengers” był jednym z głównych przeciwników supergrupy. W „Thorze: Ragnarok” przeszedł na stronę dobra, pomagając swojemu bratu. Z kolei w nadchodzącym „Infinity War” znowu zbrata się z definitywnie negatywną postacią. Niestabilność to jedna z jego głównych cech nie tylko w filmach, ale również w komiksach.

Filmowa popularność przeniosła się również na grunt obrazkowych opowieści i w 2014 roku Asgardczyk po raz pierwszy w historii wydawnictwa Marvel otrzymał solową serię komiksową zatytułowaną „Loki: The Agent of Asgard”. Niedługo bohatera czeka poważna zmiana. Komiksowa scenarzystka i autorka książki „The Gentleman’s Guide To Vice And Virtue”, Mackenzi Lee, niebawem stworzy trzy-zeszytową historię, w której Loki zostanie panseksualny i dowolnie będzie mógł przechodzić z jednej płci w drugą. W komiksie poznamy losy boga oszustw z czasów wczesnej dorosłości. 

Pomysł Lee już budzi kontrowersje wśród niektórych fanów Marvel Comics. Artystka postanowiła zakończyć wszelkie dyskusje na temat orientacji Lokiego jednym wpisem na Twitterze.

"

Oto co mogę powiedzieć: Loki jest kanonicznie panseksualną i płynnie zmieniającą płeć postacią. Więc.  "

Pomysł krytykują wszyscy radykalni fani, którym nie podobają się zmiany w uniwersum wprowadzane w ostatnim czasie. Uważają oni, że „wojownicy o społeczna równość” niszczą bohaterów Marvela. Podobne kontrowersje wzbudzał moment, w którym Sam Wilson, znany jako Falcon został nowym Kapitanem Ameryką, lub gdy na koszulce Mockingbird znalazł się napis „A ty jaki masz stosunek do feminizmu?”. 

Mighty Avengers #29

Poprawność polityczna ma swoje minusy, ale w tym przypadku ewidentnie wypowiadają się fani, niemający pojęcia o Lokim. Postać wielokrotnie była już przedstawiana zarówno w formie męskiej, jak i żeńskiej. Bóg przejawiał też pociąg seksualny do obu płci. Poza tym warto pamiętać, że twórcy postaci - Stan Lee i Jack Kirby, wzorowali się na oryginalnym Lokim, pochodzący z nordyckiej mitologii. Według Wikingów bóstwo potrafiło używać magii, by zmieniać płeć. W „Eddzie starszej” z XIII wieku Loki przeistacza się w klacz, która zostaje zapłodniona przez rumaka Swadelfariego. W wyniku szału uniesień, Loki rodzi Sleipnira - najwspanialszego konia Odyna.

Filmowy Loki również niejednokrotnie udowodnił, że w szeregu swoich magicznych sztuczek występuje zmiana kształtu. Poza tym Tom Hiddleston wyznał w jednym z wywiadów, że jego postać, podobnie jak Valkyrie, jest biseksualna

Czy w MCU również zobaczymy Lokiego w żeńskiej formie, który uwodzi jedną z męskich postaci? To się okaże. Gdyby tak się stało, filmu Marvela zyskałby pierwszą oficjalną postać LGBTQ

Czy w kolejnym filmie Marvel Studios Loki powinien zostać kobietą?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Tom Hiddleston Marvel Loki Marvel Comics