23.08.2018 13:12

Marvel zmienił rasę jednej z członkiń X-Men

Marvel jeszcze bardziej skomplikował najbardziej skomplikowaną etnicznie postać z komiksów o X-Men. Jak zmieniono Psylocke? 

Marvel zmienił rasę jednej z członkiń X-Men
foto: okładka Uncanny X-Men #509

Każdy, kto w swoim życiu przeczytał chociaż kilka komiksów superbohaterskich wie, że na ich kartach dzieją się róże dziwne rzeczy. Śmierć jakiegokolwiek bohatera nie jest w żaden sposób związana z odejściem postaci, bo zmartwychwstania są na porządku dziennym. Superherosi często zyskują nowe moce lub otrzymują zupełnie nowy wygląd. Chyba żaden z członków X-Men nie posiada swojego oryginalnego ciała. Wielu mutantów powróciło z zaświatów, posługuje się sklonowanymi ciałami lub przeszło proces przebudowy komórek własnego organizmu. Należy do nich jedna z najpopularniejszych członkiń X-Men z lat 90. XX wieku. Mowa oczywiście o Psylocke. 

Kim jest Psylocke?

Osobom nieznającym komiksowego uniwersum przypominamy, że w Psylocke w filmie „X-Men: Apocalypse” wcieliła się Olivia Munn.

Betsy Braddock jest siostrą Captaina Britaina i przez jakiś czas nawet zastępowała go w roli brytyjskiego superbohatera. Mutantka o telepatycznych i telekinetycznych mocach dołączyła do X-Men, w międzyczasie tracąc oczy. Stwór z innego wymiaru znany jako Mojo wszczepił jej cybernetyczny narząd wzroku, ale to nie była jedyna ingerencja w fizyczność Psylocke. W 257. numerze „X-Men” z 1990 roku. Na kartach tego zeszytu doszło do zamiany ciał z japońską wojowniczką znaną jako Kwannon. Wkrótce Kwannon zmarła, a Betsy została uwięziona w jej ciele na długie lata, zyskując jej moce i umiejętności sztuk walki. Paradoksalnie, to właśnie wtedy Psylocke zdobyła największą popularność i swoje charakterystyczne cechy - kusy kostium i psioniczne ostrza. 

X-Men #257

„Hunt For Wolverine: Mystery in Madripoor” #4 - jak Psylocke odzyskała swoje prawdziwe ciało?

Po prawie 30 latach twórcy postanowili odwrócić proces i Betsy znowu stała się białą kobietą. Doszło do tego w 4. numerze serii „Hunt For Wolverine: Mystery in Madripoor”. Ten powrót zapowiedziano już na grafice promującej 1. zeszyt odświeżonej serii „Uncanny X-Men”, na której Braddock widnieje w swojej oryginalnej formie. 

Uncanny X-Men #1 (2018)

Do metamorfozy doszło podczas potyczki z czarnym charakterem znanym jako Sapphire Styx. Kobieta wchłonęła duszę Psylocke do własnego umysłu, gdzie znajdowały się inne uwięzione istnienia, w tym fragment esencji Wolverine'a. Logan namówił Betsy do walki ze Styx. Psylocke udało się wydostać z umysłu przeciwniczki, przy okazji uwalniając uwięzione dusze. Mutantka za pomocą swojej kontroli nad mocą psioniczną stworzyła sobie nowe ciało, do złudzenia przypominające jej oryginalną powłokę.

Hunt For Wolverine: Mystery in Madripoor #4

Pod koniec okazało się, że Kwannon również powróciła do życia. Komiks kończy się zapowiedzią kontynuacji historii, ale nie wiadomo, czy nowe wersje Psylocke i Kwannon pojawią się w „Hunt For Wolverine: Mystery in Madripoor” czy na łamach innych serii poświęconych mutantom

Sergiusz Kurczuk
Tagi: X-Men Marvel Komiks Marvel Comics