17.03.2016 14:19

Muzyka Dawida Podsiadło jako podkład do „Władcy Pierścieni”

A ten znowu! Dawid Podsiadło szerzy się na cały świat niczym egipskie plagi. Tym razem dotarł do Śródziemia.

Muzyka Dawida Podsiadło jako podkład do „Władcy Pierścieni”
foto: materiały prasowe + kadr z wideo + Dawid Pejntsiadło

Pisaliśmy już o tym, że piosenka „W dobrą stronę” stanowi idealny podkład pod sceny z serialu „Gra o tron”. Oczywiście świat wykreowany przez George'a R.R. Martina różni się od tego stworzonego przez Tolkiena, ale da się między nimi znaleźć też szereg cech wspólnych. W końcu w obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersum naszpikowanym fantastycznymi stworzeniami i gdzie panuje żądza władzy.

„Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać” - to nie tylko opis artefaktu z „Władca Pierścieni”, ale prawdopodobnie też kariery Dawida Podsiało. Zauważmy... „Jeden (hit autorstwa Dawida Podsiadło) , by wszystkimi rządzić (czyli być popularnym), Jeden, by wszystkie odnaleźć (fanki), Jeden, by wszystkie zgromadzić (na koncercie) i w ciemności związać (dać występ)”.

Wiadomo co Frodo miał uczynić z Pierścieniem Władzy - zniszczył go w buchającym ogniem sercu Mordoru. To samo chciałoby się uczynić z płytami Podsiadło. Gdyby tylko J.R.R. Tolkien dalej żył miałby już gotowe kolejne zadanie dla dzielnych mieszkańców Shire.

To jednak tylko strefa marzeń. Tymczasem możemy przekonać się o tym, że tekst „W dobrą stronę” wpasowuje się także w odpowiednio zmontowane sceny z „Władcy Pierścieni”, a to dzięki wideo przygotowanego przez Marka Czwojdzińskiego:

Bohaterowie z powieści Tolkiena oraz ich ekranizacji z pewnością nie przepadają za muzyką polskiego artysty. Choć na ścieżce dźwiękowej filmu znalazła się m.in. Enya, to wiemy, że postacie ze Śródziemia wolą jednak metal. W końcu Gandalf jest ojcem Larsa Ulricha z Metalliki, a Christopher Lee, który wcielał się w Sarumana, sam przecież zajmował się też wykonywaniem ciężkiej muzyki.

Zastanawialiśmy się już czy Dawid Podsiadło pójdzie w ślady zespołu Mastodon, którego członkowie mieli okazję wystąpić w jednym z odcinków „Gry o tron”. Grupa nagrała też utwór „White Walker” na składankę „Catch the Throne, Vol. II”, na której znalazły się również kompozycje Anthrax czy Killswitch Engage. Brytyjczycy z Enter Shikari z kolei zinterpretowali motyw przewodni z „Gry o tron”. Teraz powstaje pytanie czy Dawid Podsiadło ma zamiar na wzór Nazguli nawiedzić też Śródziemie?

Jak Wam się podoba numer „W dobrą stronę” jako podkład do „Władcy Pierścieni”?

Robert Skowronski
Tagi: Władca Pierścieni