05.07.2019 14:43

Naukowcy naprawdę poszukują "lustrzanego uniwersum" ze Star Treka

W trakcie dekad od czasu swojego debiutu, "Star Trek" zainspirował tysiące młodych osób do zainteresowania się technologią, fizyką i szeroko pojętą nauką. Teraz przynosi to efekty.

Naukowcy naprawdę poszukują "lustrzanego uniwersum" ze Star Treka
foto: Ferrari Press/East News

Jak podaje NBC News, jeden z najciekawszych pomysłów ze "Star Treka" może mieć naprawdę spore prawdopodobieństwo na istnienie w rzeczywistości. Serwis opowiedział bowiem o twórczości fizyczki Leah Broussard, która (przygotujcie się)... chce otworzyć portal do równoległego wszechświata. Cóż, oto czym na co dzień zajmuje się pani Broussard.

Czy istnieje lustrzany wymiar ze Star Treka?

Broussard wyjechała do Oak Ridge National Laboratory we wschodnim Tennessee, gdzie zamierza prowadzić eksperymenty. W teorii mają one prowadzić do odnalezienia czegoś, co nazwano "lustrzaną materią". Ten projekt brzmi nieco jak przyspieszacz atomów ze "Spider-Mana: Uniwersum" - Broussard planuje bowiem przetransportować subatomowe cząsteczki do 15-metrowego tunelu, a tam miałyby uderzyć w (teoretycznie) niezniszczalną ścianę. Fizyczka twierdzi, że jeżeli eksperyment się uda, to te cząsteczki powinny się stać swoimi lustrzanymi odbiciami i bez problemów miałyby przejść przez ścianę.

Star Trek
Star Trek
Przeczytaj także NASA odnalazła symbol "Star Treka" na Marsie

Broussard wypowiedziała się na temat tego eksperymentu dla NBC News:

"

To brzmi jak z bajki, wiem. Ciemni ludzie są prawdopodobnie zbyt wydumanym pomysłem, ale ciemna energia i ciemna materia? To są prawdopodobnie bardzo bogate elementy wszechświata. To powinno być zdecydowanie częściej badane. "

Broussard wierzy, że ten "lustrzany świat" miałby swoje prawa fizyki oraz historię, a w teorii także alternatywne wersje podstawowych obiektów. Jeśli to okaże się prawdziwe, to będzie pierwszym dowodem na to, że wszechświat jest większy ponad to, co widzimy. To z kolei zmieniłoby kompletnie nasz obraz fizyki, a być może nawet to, jak odbieramy nasze życie. Takiego zdania jest naukowiec.

Tagi: Star Trek