13.09.2018 11:46

Nowy film Netfliksa skrytykowany za scenę, w której bohaterka udaje głuchą

W filmie „Sierra Burgess jest przegrywem”, główna bohaterka grana przez gwiazdę „Stranger Things” udaje, że jest głucha. Ten fragment nie spodobał się niektórym widzom.  

Nowy film Netfliksa skrytykowany za scenę, w której bohaterka udaje głuchą
foto: kadr z filmu Sierra Burgess jest przegrywem

Niedawno swoją premierę miał nowy film serwisu Netflix. Komedia dla młodzieży „Sierra Burgess jest przegrywem”, opowiada o niezbyt popularnej dziewczynie, która robi wszystko, by zaimponować chłopakowi, w którym się zakochała. Film nie spodobał się jednak wszystkim widzom. Powodem krytyki była scena, w której tytułowa bohaterka, grana przez Shannon Purser z roli Barb w serialu „Stranger Things”, udaje, że jest głucha. 

„Sierra Burgess jest przegrywem” - udawanie głuchoty nie jest OK

Główna bohaterka nowej produkcji Netfliksa nie waha się skłamać, by zaimponować chłopakowi o imieniu Jamey (Noah Contineo). Postanawia podać się za Veronicę - niezwykle popularną cheerleaderkę i w ten sposób zbliżyć do siebie obiekt swoich westchnień. Dzwoni do chłopaka jako Veronica i między nimi rodzi się pewna relacja. Intryga Sierry prowadzi jednak do sytuacji, w której staje oko w oko z ukochanym chłopakiem. Dziewczyna boi się, że Jamey rozpozna jej głos. Speszona udaje głuchą, by uniknąć rozmowy z nastoletnią miłością. Oczywiście okazuje się, że kłamstwo wychodzi na jaw, bo brat (Cochise Zornoza) chłopaka Ty... jest naprawdę głuchy

 Ta scena nie spodobała się głuchemu modelowi Nyle'owi DiMarco, który postanowił skarcić Netflix za pośrednictwem Twittera. 

"

A więc jeden z moich bliskich przyjaciół zagrał głuchego brata w filmie „Sierra Burgess”. Kiedy się o tym dowiedziałem, byłem podekscytowany. W końcu więcej głuchych aktorów/reprezentacji głuchych osób i języka migowego w filmach. Aż dowiedziałem się, że głucha postać została napisana, by być użyta w niesmacznym żarcie. P.S. udawanie głuchego NIE jest OK. "

DiMarco dodał, że w filmie pojawiają się również homofobiczne i transfobiczne żarty, które zasługują na potępienie. Model stwierdził również, że naśmiewanie się z marginalizowanych grup jest bardzo łatwe, co negatywnie świadczy o scenarzystach, którzy się nie wysilili podczas pracy nad filmem „Sierra Burgess jest przegrywem”. 

Czy w filmach jest za mało głuchych postaci?

Do krytyki DiMarco wkrótce przyłączyli się inni oburzeni widzowie nowego filmu Netfliksa. Twórcy nie ustosunkowali się do potępiających słów. Abstrahując od wyżej wymienionej sceny, rzeczywiście w filmach osoby głuche pojawiają się bardzo rzadko. Jeśli już występują, to często używa się ich jako bohaterów żartu skupionego wokół ich niepełnosprawności. Między innymi z tego powodu grupa fanów filmów Marvela apelowała jakiś czas temu do Marvel Studios, by postać Hawkeye'a była głucha, podobnie jak miało to miejsce w komiksach

Premiera filmu „Sierra Burgess jest przegrywem” odbyła się 7 września 2018 roku. Komedię można oglądać za pośrednictwem platformy Netflix

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Stranger Things Netflix